Chytrá sada – ochutnávka moderní domácnosti

Hrajete si s myšlenkou, že byste ovládali systémy domu na dálku nebo chcete, aby spolu technologie komunikovaly? Za málo peněz vyzkoušejte, jestli je tento záměr vhodný právě pro vaši domácnost.

Společnost Elko EP je český výrobce elektrotechniky. V současnosti prodává již třetí řadu systému chytré elektroinstalace iNELS. Pro novostavby a rozsáhlé rekonstrukce je určený sběrnicový systém – všechny prvky systému jsou propojené dráty. Bezdrátový systém pak najde uplatnění všude tam, kde není žádoucí pokládat kabely. Možná je také kombinace obou – na skleněnou stěnu nebo nábytek umístíte bezdrátový vypínač a ostatní části elektroinstalace jsou již spojené kabely.

Výhody systémového řešení, kdy dům řídí jen jeden systém, není pouze v ovládání – obvykle aplikace v mobilním telefonu nebo tablet na stěně. Kouzlo takového řešení je, že jednotlivé systémy v domě spolu vzájemně komunikují a nejdou proti sobě (typickým příkladem je vytápění a chlazení jedné místnosti současně).

Nejste si jisti, jestli je systémové řešení elektroinstalace vhodné právě pro vás? Elko EP vám rozhodování usnadní. Na trhu jsou dostupné startovací balíčky – tzv. Chytré sady. Před rokem byly k tři, další přibývají.

Mobilem snadno nastavíte barvu osvětlení.

Mobilem snadno nastavíte barvu osvětlení.

Chytré sady

Sady představují bezdrátové řešení, jsou tedy vhodné do všech domácností. Svým mobilním telefonem nebo tabletem můžete na dálku ovládat vytápění, osvětlení nebo hudbu. Zprovoznění systému bude hračka pro každého.

K 1. lednu 2016 jsou v prodeji tyto sady:

 • Hra světel – ovládání osvětlení chytrým telefonem a vytvořte barevné scény (v sadě je Chytrá krabička se třemi barevnými bezdrátovými LED žárovkami). Cena 8.783 Kč (nyní akční cena 4.799 Kč).
 • Barevný RGB LED pásek – pro nasvícení detailů v interiéru se v dnešní době hodně využívají LED pásky. V sadě naleznete kromě samotného barevného RGB LED pásku i Chytrou krabičku (pro ovládání systému přes mobilní aplikaci), stmívač a napájecí zdroj pro 10 m pásku. Cena 10.468 Kč (nyní akční cena 7.336 Kč).
 • Chtěli byste si pohrát s barvami a detaily v domě? Pro tento účel je nejvhodnější LED pásek (Zdroj: Elko EP).

  Chtěli byste si pohrát s barvami a detaily v domě? Pro tento účel je nejvhodnější LED pásek (Zdroj: Elko EP).

 • Snadná termoregulace – řízení vytápění elektrických přímotopů nebo sálavých panelů, stejně tak mobilní klimatizace. Zapojíte tyto spotřebiče do spínané zásuvky, která se spíná podle povelů bezdrátového regulátoru, ve kterém je uložený program. Prvky komunikují obousměrně a tím je dosažené požadované teploty v místnosti. Cena 3.120 Kč (nyní akční cena 2.799 Kč).
 • Topení s úsporou – obdoba sady Snadná termoregulace – určená pro teplovodní radiátory. Sada obsahuje tři bezdrátové termostatické hlavice. Dotyková jednotka vyžaduje napájení ze sítě. Cena 13.472 Kč (nyní akční cena 9.999 Kč).
 • Termostatické hlavice řízené nástěnným termostatem - to je sada Topení s úsporou.

  Termostatické hlavice řízené nástěnným termostatem – to je sada Topení s úsporou.

 • Topení na dálku – ovládání bezdrátových termostatických hlavic na dálku – například mobilním telefonem. Přenos informací od radiátorů do telefonu zajistí Chytrá krabička. Nastavení topení pak provádíte na telefonu. Cena 9.872 Kč (nyní akční cena 8.999 Kč).
 • Podlahovka voda – bezdrátový termostat, pomocí něhož dosáhnete komfortu při podlahovém vytápění. Termostat ovládá termostatickou hlavici, která vyžaduje přívod elektřiny. Cena 5.575 Kč (nyní akční cena 4.839 Kč).
 • Podlahovka elektrika – bezdrátové řešení pro úspory a komfort v domě s elektrickým vytápěním. Sada obsahuje bezdrátovou jednotku RF Touch, která je základním prvkem bezdrátové technologie v domě. K ní poté můžete připojovat další bezdrátové prvky. Součástí sady je ještě “vypínač” – spínací prvek s teplotním senzorem, který měří teplotu a spíná topný okruh. Cena 10.355 Kč (nyní akční cena 7.865 Kč).
 • Rádio a hudba ve vypínači – internetový přehrávač hudby a rádia. Hudbu můžete mít uloženou v úložišti NAS nebo připojíte kabelem svůj telefon nebo MP3 přehrávač. Tato sada neumožňuje bezdrátové řešení, rádio je připojené do sítě, stejně tak externí reproduktory jsou propojené kabelem. Cena 8.386 Kč (nyní akční cena 6.999 Kč).
 • Dům pod palcem – základní rozsah prvků, které by mohla potřebovat každá domácnost – barevná bezdrátová žárovka, vnitřní IP kamera, bezdrátová zásuvka, do které můžete připojit libovolný elektrospotřebič a ho spínat na dálku a Chytrá krabička, díky níž vše připojíte k internetu. V sadě je i router pro vytvoření internetové sítě v domácnosti. Cena 11.310 Kč (nyní akční cena 8.499 Kč).
 • Ovládání domácnosti z aplikace v mobilním telefonu (Zdroj: Elko EP).

  Ovládání domácnosti z aplikace v mobilním telefonu (Zdroj: Elko EP).

 • Jeden ovladač za všechny – nahraďte vaše dálkové ovladače jediným – mobilním telefonem (sada obsahuje Chytrou krabičku a tři vysílače). Cena 3.617 Kč (nyní akční cena 2.999 Kč).
 • Protizáplava – sonda propojená kabelem s detektorem úniku vody snímá své okolí a v případě přítomnosti vody zašle pokyn spínacímu prvku, který zastaví přívod vody (nutný elektromagnetický ventil) / spustí (zastaví) čerpadlo a / nebo vám pošle zprávu na telefon (nutný GSM komunikátor). Využití tedy najde například u pračky nebo při napouštění bazénu. Cena 2.841 Kč (nyní akční cena 1.999 Kč).

Zaujalo vás několik systémů? Před nákupem se podívejte, co která sada obsahuje. Například Chytrou krabičku budete potřebovat jen jednu na celý dům, proto kupte jen jednu sadu, která ji obsahuje, a další součásti nakupte samostatně.

Co je Chytrá krabička?

Chytrá RF krabička je malé zařízení (90x52x65 mm), které umožní napojení bezdrátových prvků ve vaší domácnosti do aplikace ve vašem telefonu, tabletu nebo televizi (Android nebo iOS). Ovládat tak můžete osvětlení, topení, žaluzie, zásuvky a jiné spotřebiče. Krabičku zapojíte do vašeho routeru a elektřiny.

Chytrá krabička (Zdroj: Elko EP).

Chytrá krabička (Zdroj: Elko EP).

Líbí se mi to, co dál?

Budete-li spokojeni s funkcí těchto “ochutnávek”, pak již zbývá jen krůček k celkovému řešení, které navrhnou a nainstalují odborníci. Na českém trhu je dostupných několik systémů – například již zmíněný iNELS, inHome, Ego-n, x-comfort, Loxone nebo Foxtrot.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

7 komentářů: “Chytrá sada – ochutnávka moderní domácnosti”

 1. Brblal napsal:

  LOL. Tohle neni genialni dum, ale predrazeny dum… ty ceny jsou dost na hlavu… Navic. Co si myslet o firme, ktera dobrovolne slevi ~50% z ceny sveho produktu (zarovky)? Minimalne to naznacuje, ze ten vyrobek je silene predrazeny.

 2. Kamil napsal:

  Co jsem pochopil já, tak naopak tyhle věcí dost peněz ušetří – zreguluji si topení, když nejsem doma, vypnu popř. uberu světlo, abych nesvítil zbytečně. Naopak – za mě rozhodně dobrý nápad a rozhodně se vyplatí.

 3. Dušan napsal:

  Já se chystám na částečnou rekonstrukci domu a o chytré elektroinstalaci hodně uvažuju. Navíc je to česká firma, nechci podporovat bůhvíjaké výrobce.

 4. Milan napsal:

  Já mám tyto prvky doma. Sice ne zrovna tyto sady, ale nechal jsem si navrhnou kompletní ovládání topení a zas tak velká investice to nebyla. Ba naopak jsou i dražší řešení

 5. Dušan napsal:

  Zrovna na topení se chystám, co všechno máš Milane?

 6. Milan napsal:

  Co se týče prvků, tak mám na každém radiátoru ty bezdrátové termohlavice, pak spínací prvek na kotel a dále krabičku, která umožňuje ovládání topení přes telefon. Nechal jsem si doporučit centrální dotykový ovladač na stěnu. Jako doporučuju

 7. Dušan napsal:

  Dobrá kombinace.Centrální dotykový ovladač se mi nelíbí, nechám si ovládání přes telefon. Díky.