Pořiďte chytrý dům na první dobrou

Uvažovali jste o domácí automatizaci, tedy jednom systému, který bude řídit celý váš dům nebo byt? Firma natahá kabely, osadí prvky, nastaví vše potřebné a vy si budete užívat pohodlí, bezpečí a ušetříte i nějaké peníze…

Základem chytrého domu je řídící jednotka – jakýsi mozek všech technologií, což jsou osvětlení, zásuvky, vytápění, větrání, stínění oken, zabezpečení, domácí elektrospotřebiče, atd.). Neméně důležité jsou senzory a akční členy. Ty zajistí činnost na základě nějakého podnětu. Například při naměření hladiny CO2 vyšší než 900 ppm se automaticky zapne vzduchotechnika. Pohybový senzor zaznamená pohyb v chodbě – rozsvítí se světlo. Je pohyb před garážovými vraty? Otevřou se. Je pohyb před garážovými vraty v určitou dobu? Na váš mobilní telefon se odešle snímek z kamery. Je doma suchý vzduch? Zapne se zvlhčovač. A tak bychom mohli pokračovat dále.

K tomu, aby tyto představy reálně fungovaly, je třeba natahat po domě kabely. Oproti běžné elektroinstalaci jde o jiný způsob kladení drátů, odlišné materiály. Ten, kdo instalaci provádí, musí být ve zvoleném systému proškolený. Je to prostě něco jiného, než se dělalo dříve.

V úvodu článku popsaný scénář, kdy firma vše provede a vy se nastěhujete do funkčního domu, je takový, jaký každý očekává. Jenže realita může být jiná. Co může majitel stavby udělat, aby vše dopadlo dobře?

Návštěva vzorového domu

Navštívila jsem vzorový dům v Holubicích u Brna a vyzpovídala jeho majitele – pana Švábenského. On sám se domácí automatizaci věnuje od návrhu, instalaci až po údržbu několik let. Právě o zkušenostech z praxe jsme mluvili nejvíce. Jak to tedy v tomto oboru dnes je? Na co si dát pozor?

Doporučení pana Švábenského i mé shrnuji do následujících bodů:

Rady pro čtenáře

  • Výrobci a výhradní distributoři (dále jen výrobci) systémů domácí automatizace pořádají pravidelná školení pro projektanty a dodavatele systémů. Některá školení jsou praktická, jiná si jen posluchači odsedí. Výsledkem obou je certifikát, že je pracovník proškolený a může systém navrhovat nebo instalovat. Tento certifikát však nezaručí, že dům bude fungovat, jak se očekává. Nicméně je to první filtr pro výběr dodavatele, kterého bych do svého domu pustila.
  • Ideální stav je, že si systém dodavatel sám navrhne, vynecháte tedy projektanta. Případné potíže tak bude řešit jen jedna osoba.
  • Vždy po vybraném dodavateli žádejte reference – ne na papíře, ale zajděte se podívat do domu, ve kterém systém namontoval. Vyzpovídejte majitele této stavby, zda vše od začátku fungovalo bez větších komplikací.
  • Vzorkovna není referenční stavba – to není reálný dům, ale jen jeho zlomek. Pokud vám dodavatel ukáže pouze vzorkovnu, vybírejte jiného.
  • Po nastěhování do nového nebo rekonstruovaného domu se vždy vyskytnou nějaké potíže. Většina lidí s domácí automatizací reálně přijde do kontaktu právě až po nastěhování. Až nyní teprve zjistí, jaké jsou jejich opravdové potřeby, očekávání na papíře může být jiné než realita. Toto není chyba dodavatele, že něco udělal špatně. Je třeba systém doladit tak, aby vše fungovalo v souladu s požadavky majitele domu.
  • Nešetřete na nesprávném místě, jako se to mnohdy děje: Jeden dodavatel vám zajistí levný kotel. Druhý levné větraní s rekuperací. Třetí dodá výhodnou technologii bazénu. Atd. Pak přijde elektrikář a budete po něm chtít, aby vše propojil. Ruku na srdce, nemusí to být v jeho silách, respektive v možnostech domácí automatizace. Řešte stavbu jako celek, i kdyby jedna část měla být o něco dražší. Jen tak budete spokojení.

    Že nemáte peníze na to, abyste vše naráz zaplatili? Systém domácí automatizace je modulární, tedy dá se přidávat postupně. Postavíte dům, nataháte kabely, osadíte základní prvky (osvětlení, zásuvky, kotel, ap.). Po roce užívání, ideálně koncem jara, aby stavba byla v létě chráněná před přehříváním, nakoupíte žaluzie a jejich ovládání (to vás nebude moc stát, neboť elektřina již bude přivedena na správné místo a ovládání již dávno používáte). Bazén může také rok dva počkat. Stanovte si priority. Neustupujte ze svých původních požadavků jen proto, že vám někdo nabízí “dobrou cenu”.
    Jaká je však realita s modulárním systémem? Podle pana Švábenského nainstaluje celý systém najednou 90 % zákazníků, i když prve počítali s postupnou realizací.

  • Někteří zákazníci vybírají systém domácí automatizace podle toho, jak bude vypadat aplikace na mobilním telefonu. Základem je hardware – tedy to co je fyzicky v domě a co dělá dům chytrým. Že se vám nelíbí ovládání? Existují nástavby, které ovládání udělají “hezčí”.
  • Nechejte si poradit od odborníků. Každý má své ideální představy a zejména díky internetu všichni rozumí všemu. Skutečný odborník vás však seznámí s tím, co budete schopni využít, ne co systém nabízí (jinými slovy: neprodá to, co nebudete potřebovat).

Chcete patřit mezi 82 % * chytrých domácností, které jsou vybavené domácí automatizaci? Budete-li se řídit výše uvedenými radami, budete chytře bydlet na první dobrou. Napište mi o svých představách, společně vybereme toho správného dodavatele.

* Zbývajících 18 % využívá jednotlivé produkty, o kterých převážně na Geniálním domě píšu.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Jeden komentář: “Pořiďte chytrý dům na první dobrou”

  1. Honza Pobořil napsal:

    Jako vývojář znám nutnost myslet na vendor lock-in, kdy je nežádoucí aby klient byl odkázaný při rozšiřování na služby a zařízení jednoho výrobce. Jak moc se to řeší u domácí automatizace? Zatím jsem v Česku nepotkal firmu, která by nabízela technologie založené na open-source. Je to tržní příležitost (uvědomují si to klienti a chtějí to)?