Lze nabíjet telefon bez nabíječky? Zásuvka s USB nabíjením je vždy po ruce

Jistě se vám stává, že potřebujete nabíjet USB zařízení (mobil, foťák nebo tablet) a nabíječku nemůžete najít. Možností, jak se s nabíjením v klidu vypořádat, ušetřit místo v zásuvce i množství potřebných nabíječek, je zásuvka s USB nabíječkou.

Zásuvka s USB nabíječkou (Zdroj: ABB)

Klasickou zásuvku můžete nahradit zásuvkou s integrovanou USB nabíječkou. Tato zařízení vyrábí například společnosti Gembird nebo ABB.
Zásuvka Gembird Cablexpert je běžná zásuvka 230 V, doplněná o dvě USB nabíjení. Instaluje se do elektroinstalační krabice jako každá běžná zásuvka. Stojí cca 300 Kč. Prodává se jen v jednom provedení – světle šedé a s nápisy.

Zásuvka Gembird Cablexpert (Zdroj: Gembird)

Produkty ABB jsou u nás velmi rozšířené a zásuvka s USB nabíjením je dostupná ve všech produktových řadách. Bohužel vždy jen jednozásuvka s jedním USB portem. Cena je však vyšší než u předešlého produktu – stojí kolem 1.200 Kč.

Zásuvka ABB řady Tango s USB nabíjením (zdroj: ABB)

Při nákupu zásuvky vybírejte produkt s českým standardem (zástrčka typu E, tzv. francouzský typ – tvořena dvojicí zdířek pro fázový a nulový vodič a zemnícím kolíkem) a parametry 16 A / 250 V. USB porty mají také různá napětí – moderní zařízení s velkou baterií nemusí být schopné dobití, pokud má nabíječka malou kapacitu. Samozřejmostí je, že zásuvku bude instalovat kvalifikovaná osoba.

Jako vhodná náhrada tohoto produktu mi přijde PowerCube, o které jsem již psala dříve. Má univerzálnější použití, vyšší kapacitu USB nabíjení a příznivější cenu než např. ABB zásuvka.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

3 komentáře: “Lze nabíjet telefon bez nabíječky? Zásuvka s USB nabíjením je vždy po ruce”

 1. Jiří napsal:

  Dobrý den paní Minářová.
  Máte vymazlený web. Líbí se mi design.
  Mám jen jednu připomínku, asi že jsem od elektriky. Mě přiznám se padlo do oka, že el. proud (jednotka ampér) celkem důsledně zaměňujete slovem kapacita (jednotka Farad)… Oba to jsou jasně definované veličiny/vlastnosti a jsou mezi sebou nezáměnné.

  Když tak dávejte své články o elektroudělátcích číst nějakému „stiženému elektrikou“ či „pokopanému“, aby jste v nich neměla takové, no takové nepřesnosti.
  Mějte se.
  Jiří

 2. Ivana Minářová napsal:

  Dobrý den Jiří,
  děkuji za komentář a upozornění na špatné názvosloví. Právě proto, že já od elektriky nejsem, dávám podobné články „pokopanému“ elektrikáři ke kontrole. Asi mu to nepřišlo divné…
  Přeji pohodový den
  Ivana

 3. Petr napsal:

  No a mě víc než ta kapacita vystrašilo dvojí napětí USB portů. Já bych chtěl pouze 5 voltů. Možná je myšleno, že do toho občas proleze 230 V. No a to bych rozhodně nechtěl.