Recenze: Chytré teploměry pro děti a ženy – iThermonitor a iFertracker

Měření tělesné teploty je záležitost několika sekund až minut. Změříte, podíváte se a hotovo. Díky digitálnímu bluetooth teploměru však můžete s daty dále pracovat v aplikaci na mobilu – sledovat průběh teploty v čase. Vyzkoušela jsem teploměr pro měření horečky dětí iThermonitor a teploměr na měření bazální teploty iFertracker.

Bluetooth teploměry iThermonitor (vpravo) a iFertracker.

Teploměr pro děti iThermonitor

Teploměr iThermonitor je zařízení, které průběžně měří teplotu dítěte a posílá data do aplikace v mobilním telefonu.

iThermonitor zapnete tlačítkem, připojíte k aplikaci a pomocí nálepky nalepíte na tělo nemocného dítěte. Na displeji telefonu pak sledujete, jak se teplota vyvíjí. Dítě není nutné budit, přeměřovat, teploměr měří neustále. Co víc – nastavíte teplotu, kterou chcete sledovat – například 38°C, abyste dítěti dali lék, a aplikace vás upozorní na její dosažení. Stejně tak nastavíte upozornění na nízkou teplotu – to může znamenat, že se teploměr z těla odlepil.

Co mi na tomto zařízení velmi vyhovuje, je kromě samotného sledování teploty, také možnost zaznamenávat údaje o zdravotním stavu. Kolikrát se mě lékařka ptala, jak vysokou teplotu dcera měla, kolikrát zvracela a podobně, a já jsem si s odpovědí nebyla jistá. S iThermonitorem snadno odpovím – aplikace při zadání údajů sama zaznamená čas.

Menší nevýhodou je skutečnosti, že příznaky nemoci jsou anglicky, i když základní prostředí aplikace je do češtiny přeložené dobře.

Teploměr se lepí nálepkou do podpaží. Díky své velikosti nepřekáží. Je však možné, že si ho dítě bude chtít sundat – to už je pak na vaší domluvě a vysvětlování. Nálepky nedráždí dětskou pokožku a snadno se odstraňují.

Graf záznamu teploty (měřeno mimo nemoc, proto jsou teploty nízké).

Aplikace iThermonitor – nastavení.

 

Teploměr pro ženy iFertracker

iFertracker je teploměr na měření bazální teploty, který měří teplotu během spánku. Je primárně určený pro plánování početí Nicméně lze jej použít i jako antikoncepční metodu. Doporučuji ale data přepisovat do jiných aplikací, které jsou pro tento účel vhodnější (osobně používám OvuView).

Zařízení má oproti běžnému bazálnímu teploměru, kdy žena měří teplotu ráno po probuzení, dvě výhody. Měří po celou dobu spánku (každé 4 sekundy), proto je měření přesnější u žen s nepravidelnou dobou spánku (práce na směny, časté noční vstávání) oproti jednomu měření po probuzení. Druhou výhodou je automatický přenos naměřených hodnot do aplikace v telefonu.

iFertracker jsem používala jeden měsíc. Naměřené hodnoty byly obdobné, jako jsem změřila běžným bazálním teploměrem. Zprvu jsem nedůvěřovala nálepkám, přišlo mi zvláštní každý večer na sebe zařízení přilepit. Brzy jsem si však uvědomila, že o teploměru vůbec nevím. Nálepky jsou dobře vymyšlené, jejich lepení na zařízení je snadné. Odlepování bylo nepříjemné jen prvních pár dní, žádnou rekci na kůži jsem neměla. Při srovnání s běžnou náplastí na odřeniny je však odlepování iFertrackeru zcela bezbolestné.

O napájení se stará baterie CR2025. Podle zkušeností jiných žen a informací výrobce baterie vydrží 1-2 měsíce. V mém případě však aplikace po dvou dnech hlásila vybití baterie. Toto chování může souviset s mým mobilním telefonem, který není mezi modely, které doporučuje výrobce (viz. dál). Zkoušela jsem i další telefon – Nexus 5 s čistým Androidem, a dělalo to také. Potíž s baterií jsem “obešla” tím, že jsem používala dvě baterie a když aplikace nahlásila vybití, vyměnila jsem je.

Přenos dat do mobilního telefonu

Data se synchronizují s aplikací v mobilním telefonu. Jednoduše po probuzení teploměr odlepíte, zapnete aplikaci (nutné je připojení k internetu a zapnutý Bluetooth) a data se přenesou. Pokud jste například na cestách, zařízení si pamatuje posledních 10 měření a můžete pak synchronizovat dodatečně.

Obrovskou nevýhodou je však skutečnost, že ne každý mobilní telefon, který má výrobcem předepsaný operační systém (Android 4.4, iOS 7.0 a vyšší) a Bluetooth 4.0, bude s teploměrem fungovat. Výrobce má ověřené modely, u kterých synchronizace probíhá bez potíží. Právě proto jsem s připojováním k mému Vodafone Smart Ultra 6 hodně bojovala. Některé ženy zařízení buď párují s manželovým telefonem nebo jej nemohou používat vůbec (pokud nechtějí spolu se zařízením koupit nový telefon).

Názory dalších žen

V rámci testování jsem oslovila ženy, které bazální teplotu měří, a zeptala jsem se, jaké mají s iFertrackerem zkušenosti, jaké jsou důvody pro nákup nebo naopak proč by si jej nekoupily.

Průzkumu se zúčastnilo 20 žen. Polovina z nich používá iFertracker. Se synchronizací dat mají potíž většinou majitelky telefonů s Androidem (jedna uvedla, že musí synchronizovat data na manželově telefonu, neboť ten její s teploměrem nepropojí), ale není to taková překážka, aby teploměr nepoužívaly. Všechny uživatelky jsou se zařízením spokojené. Většina žen má však negativní zkušenosti s nálepkami – začervenání, které do večera zmizí, nebo se teploměr odlepí.

iFertracker kupují ženy, které mají blízko k technologiím. Oceňují automatickou synchronizaci s telefonem a vyhodnocení naměřených hodnot v aplikaci. Většinou však ženy nepoužívají originální aplikaci výrobce, přepisují data do jiné. Několik žen uvedlo, že důvodem k nákupu byla nepravidelná pracovní doba. Všechny toto zařízení doporučují jako vhodný nástroj pro měření bazální teploty. Pořizovací cena 2.600 Kč je odpovídající. Co už cenově není příznivé, jsou náplasti a ženy hledají levnější náhradu.

Zařízení je primárně určené jako pomůcka pro plánování otěhotnění, nicméně 1/3 majitelek uvedla, že s pomocí iFertrackeru zabraňují nechtěnému otěhotnění.

Grafy jsou čitelné i přes nepravidelné vstávání a režim spánku i přes mé noční cesty na WC, vřele doporučuji.

Díky iFertrackeru jsem se naučila vnímat svůj cyklus.

 

Aplikace iFertracker – denní informace.

Aplikace iFertracker – nastavení doplňkových údajů.

Graf naměřených hodnot.

Synchronizace dat.

 

Ženám, které používají obyčejný bazální nebo rtuťový teploměr, se na iFertrackeru líbí, že měří teplotu po celou dobu spánku, což má bezesporu výhodu při častém nočním vstávání, například k dítěti. Nebo jednoduše nejsou spokojené se současným stavem – pípání svého teploměru nebo že musí naměřené teploty přepisovat do aplikace ručně. Od nákupu je odrazuje cena nebo že používají aplikaci, která neumí synchronizovat data přímo s teploměrem.

Mimo dotazník jsem se setkala i s negativním názorem. Že je zařízení zbytečné, výrobce jen tahá z lidí peníze. To je věcí názoru – také se mohu rozhodnout, zda mít doma kachlová kamna s pecí na dřevo nebo elektrický sporák s horkovzdušnou troubou, tedy používat moderní technologie nebo ty, které jsou zde desítky let. Každopádně ženy, které iFertracker mají, jsou s ním spokojené.

Shrnutí

Aplikace iFertracker i iThermonitor využívá jeden účet, máte jen jedno heslo pro obě zařízení. Co jsem musela oželet, je filtr obrazovky – používám aplikaci pro Android “Filtr s ModrýmSvětlem”, kterou však obě aplikace vyžadují deaktivovat.

iThermonitor je úžasné zařízení pro rodiče, které průběžně zaznamenává teplotu nemocného dítěte. Grafy teploty můžete doplnit o další příznaky nemoci. Cena je 1.799 Kč.

iFertracker je teploměr na měření bazální teploměr, který měří průběžně během spánku. Výhodný je zejména pro ženy s nepravidelným spánkem –
práce na směny nebo časté vstávání k dítěti. Aplikace není příliš dobře vnímaná a pro vyhodnocení cyklu je vhodnější využívat jiné. Cena je 2.599 Kč. Náhradní náplasti – 60 kusů stojí 399 Kč.

Poznámka: Pouhé měření teploty jako forma ochrany proti početí není dostačující, je vždy nutné kombinovat další příznaky. O této formě antikoncepce se dozvíte například na stránce Měření bazální teploty.

Obě zařízení jsem měla půjčené na testování od společnosti 3M Devices, která je oficiálním distributorem produktů společnosti Raiing Medical Company pro Českou republiku a EU. Děkuji za půjčení obou teploměrů a možnost jejich vyzkoušení.

Společnost 3M Devices se podílí také na vývoji aplikací pro teploměry. Chystá však rozšíření možností synchronizace s dalšími aplikacemi –
například u nás hodně rozšířené OvuView.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.