Recenze: Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Clear Air Optima CA-605

Dlouhodobě bojuji se suchým vzduchem v bytě. Doposud jsme vzduch zvlhčovali malým zvlhčovačem Sencor SHF 900, který bych však pro náš obývák nazvala spíše designovým doplňkem (objem nádoby 0,8 l, jmenovitý příkon 12 W). Vyzkoušela jsem ultrazvukový zvlhčovač vzduchu holandské značky Clear Air Optima CA-605. Zařízení mě tak nadchlo, že jej koupíme.

Jaký má suchý vzduch dopad na zdraví a vybavení domácnosti jsem psala v článku Vyřešte problémy se suchým vzduchem – zvlhčete ho.

Zařízení k recenzi jsem vybírala podle velikosti místnosti. Náš obývací pokoj má 24 m2, přístroj je určený pro prostory do 65 m2 (160 m3). Ocenila jsem automatický režim udržování relativní vlhkosti, kdy nastavím požadovanou hodnotu, např. 50 %. Přístroj se po jejím dosažení vypne a průběžně zapíná, aby byla vlhkost konstantní.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Clear Air Optima CA-605

Funkce a popis přístroje

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu zvlhčuje vzduch pomocí studené mlhy. Přístroj má velikost 35,0 x 20,5 x 27,3 cm (VxŠxH). Přední část je tvořena LED displejem, pod kterým jsou ovládací tlačítka. Na zadní straně je odnímatelná vodní nádrž o objemu pět litrů. Distribuce mlhy je zajištěna tryskou v horní části. Součástí balení je i dálkové ovládání, které má totožné funkce jako tlačítka na přístroji.

Zvlhčovač jsem měla zapnutý nonstop a vodu doplňovala jednou denně. Výrobce uvádí výkon odpařování 120 – 480 ml/h. Přístroj je velmi tichý, sem tam jde slyšet zabublání, u režimu automatického udržení vlhkosti hučení, když je čas sepnout. Výrobce udává hlučnost 25 dB a spotřebu max. 30 W.

Displej s údaji o teplotě, relativní vlhkosti a aktivních funkcích.

Ovládací tlačítka na spodní části přístroje – zapnout / vypnout, ionizátor, nastavení síly zvlhčování, ohřev, automatické zvlhčování, časovač.

Horní část přístroje – prostor pro distribuci mlhy.

Dálkové ovládání.

Na LED displeji je velkými číslicemi znázorněná teplota, vlhkost vzduchu a ukazatelé zapnutých funkcí (síla páry, program automatického zvlhčování, ionizátor). Pokud dojde voda v nádrži, přístroj se vypne, několikrát hlasitě zapípá a rozsvítí se na displeji značka.

Zvlhčovač má několik funkcí:

 • automatické udržování vlhkosti (hygrostat)
 • ionizátor
 • předehřev vody (ohřívá vodu v nádrži, ničí bakterie)
 • časovač na 1 až 12 hodin (po uplynutí času se přístroj vypne)
 • tři stupně síly distribuce mlhy
 • automatické vypnutí při prázdné nádrži

Manipulace s přístrojem při doplňování vody i čištění je snadná. Pokud přístroj běží, voda je stále čistá. Pro delším vypnutí je třeba počítat s vyčištění, voda začíná zapáchat. Po měsíci používání jsem přístroj vyčistila od mírných nánosů vodního kamene (máme velmi tvrdou vodu). Výrobce doporučuje používat převařenou nebo filtrovanou vodu.

Čištění vody je filtrem 2v1, který je umístěný ve vodní nádrži (součást víka pro plnění vody). Je tvořený keramickými kuličkami (demineralizační filtr) s nanočásticemi stříbra (antibakteriální filtr) a údržba spočívá v proprání a odmočení v octové vodě. Není třeba kupovat náhradní náplně.

Model Optima CA-605 není určený k aromaterapii. Žádné olejíčky a vůně do tohoto přístroje nepatří (pokud je toto funkce, kterou požadujete, pak sáhněte po jiném modelu).

Vliv zvlhčování na naše zdraví

Testování jsem prováděla na přelomu roku 2017/18. První výsledky zvlhčování vzduchu se dostavily po dvou dnech – vysušená pokožka všech členů rodiny nasála vlhkost a problémy jako svědění a náchylnost k praskání byly ty tam. Zkoušela jsem, jak bude vnímáno vypnutí přístroje – velmi brzy jsme na vlastní kůži poznali, že je mimo provoz a problémy s kůží jsou zpět.

Vlhkost vzduchu měřím meteostanicí Netatmo. Po pár hodinách se relativní vlhkost vzduchu ustálila z původních cca 30-40 % na příjemných 45-50 %. Bohužel při každém otevření okna šla dolů. Přístroj si s těmito výkyvy díky funkci automatického udržování vlhkosti snadno poradí.

Graf z meteostanice Netatmo – se zapnutým zvlhčovačem

Graf z meteostanice Netatmo – s vypnutým zvlhčovačem

Kromě viditelného zlepšení pokožky se nám lépe dýchalo. Testovali jsme i ionizátor. Výrobcem udávané parametry jsou ionizace 3.000.000 iontů/cm3/s a produkce ozonu do 0,05 ppm. Tyto parametry jsme nijak neověřovali, nicméně vzduch byl znatelně kvalitnější.

Při zapnutí studené mlhy je citelné ochlazení místnosti. Přístroj má funkci ohřevu, která má tomuto zabránit. Tu jsme však nevyužívali, raději jsme nastavili termostatické hlavice o stupeň výš.

U nás přístroj běžel téměř nepřetržitě (doma s manželem oba pracujeme). Pro lidi s pracovištěm mimo domov nebo ty, kteří nechtějí mít zvlhčovač zapnutý nonstop, může přijít vhod časovač. Nastavíte požadovaný čas zvlhčování od 1 do 12 hodin a přístroj se po uplynutí této doby automaticky vypne.

Hodnocení

V našem panelákovém bytě se přístroj velmi rychle zabydlel. Je dost velký, nicméně na skříňce mezi květinami až tak nápadný nebyl. Za jedinou nevýhodu považuji to, že při zapnutí přístroje musíme znovu nastavit požadované funkce. U nás to bylo udržování hladiny relativní vlhkosti na 45% a nejvyšší stupeň tvorby páry.

Na příští sezónu uvažujeme o koupi. Jen je otázka, jestli tento model nebo přístroj bez regulace. Regulaci bychom zajistili pomocí meteostanice Netatmo, IFTTT a spínané zásuvky.

Výhody:

 • výkon – zapnutí přístroje rychle poznáte, vzduch je po pár hodinách zvlhčený na požadovanou hodnotu
 • udržování nastavené hladiny relativní hladiny vzduchu
 • tichý chod

Nevýhody:

 • při vypnutí přístroje je nutné nastavení provést znovu

Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti Gavri.cz, výhradnímu zástupci značky Clean Air Optima pro ČR a Slovensko. Na jejich e-shopu můžete přístroj zakoupit za 4.444 Kč.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

3 komentáře: “Recenze: Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Clear Air Optima CA-605”

 1. Jarek napsal:

  Dobrý den, děkuji Vám za recenzi, pomohla ?.
  Jak jste se nakonec rozhodla ohledně koupě?

 2. Michal Beyer napsal:

  Dobrý den ale jestli je nutné při každém zapnutí přístroje nastavit parametry tak to asi s tou spínanou zásuvkou nebude fungovat. Nebo se pletu? Děkuji Beyer

 3. Ivana Minářová napsal:

  Ano, máte pravdu. Ivana Minářová