Telefony pro seniory

Starší generaci a osobám s určitým handicapem jsou určené speciální telefony, které mají velká tlačítka i písmo na displeji, jednoduché ovládání a zvyšují pocit bezpečí díky SOS tlačítku.

V České republice žije více než 2,3 milionu starobních důchodců a přes 400 tisíc důchodců invalidních. Počet seniorů se bude v následujících letech zvyšovat. Na stárnoucí populaci se zaměřují také výrobci telefonů. Tlačítka jsou větší, displej lépe čitelný, zařízení je lépe uchopitelné.

Pro starší generaci a osoby s určitým handicapem jsou určena speciální zařízení, která usnadňují život lidem, kteží žijí sami, zvyšují pocit bezpečí, pomáhají komunikovat na dálku. Souhrnně se těmto pomůckám říká asistivní technologie.

Senioři mohou trpět různými zdravotními problémy, každý je jinak technicky zdatný, ale obecně mají specifické požadavky na telefon:

  • velká tlačítka s velkými popisy
  • velká písmena na displeji
  • hlasité zvonění
  • hlasitý hovor
  • jednoduché ovládání (zamykání klávesnice, změna hlasitosti ap.)
  • předvolba na často volaná čísla a jejich snadné vytočení
  • konstrukce odolná proti pádu
  • SOS tlačítko pro případ nouze

Na českém trhu působí několik firem, které se specializují na výrobu nebo prodej telefonů pro seniory.

Mobilní telefony

Mobilní telefony Aligator mají GPS lokalizátor, který odešle souřadnice telefonu na předem navolená čísla při stisknutí SOS tlačítka na zadní straně telefonu.

Mobilní telefon pro seniory Aligator A630 (zdroj: www.aligator.cz)

Mobilní telefon pro seniory Aligator A630 (zdroj: www.aligator.cz)

Evolveo EasyPhone má na zadní straně SOS tlačítko, které může vytočit až 6 čísel, velký barevný display a klasická velká tlačítka, svítilnu, hlasitý poslech a dlouhou výdrž.

Mobilní telefon pro seniory Evolveo Easy Phone (zdroj: www.evolveo.eu)

Mobilní telefon pro seniory Evolveo Easy Phone (zdroj: www.evolveo.eu)

Pro majitele chytrého telefonu s operačním systémem Android byla vyvinuta aplikace určená (nejen) lidem se špatným zrakem. Standardní ikony na displeji a poměrně malé písmo můžete přizpůsobit instalací programu Big Launcher. Navíc na obrazovce přibude SOS tlačítko, které je obdobou tlačítka na zadní straně výše uvedených mobilních telefonů.

Obrazovka mobilního telefonu s aplikací Big Launcher

Obrazovka mobilního telefonu s aplikací Big Launcher

Mobilní telefony neumožňují blokaci telefonních čísel, která by zabránila seniorovi telefonovat např. na placené linky (v případě potřeby je nutné blokaci zajistit přímo u operátora).

Jablonecká firma Jablocom vyvíjí, mimo jiné, stolní telefony s obchodním názvem Help me! kit. I když se jedná o velký telefon, má uvnitř SIM kartu a operační systém Android. Uvítají jej lidé zvyklí na velké telefony se sluchátkem. Sada je vybavená tísňovým tlačítkem ve formě náramku, se kterým je možné se i koupat (případně lze dokoupit více náramků a umístit je na WC, noční stolek ap.).

Sada Help Me! kit - stolní telefon s tísňovým tlačítkem (zdroj: www.jablocom.cz/)

Sada Help Me! kit – stolní telefon s tísňovým tlačítkem (zdroj: www.jablocom.cz/)

Příslušenstvím k tomuto telefonu je bezdrátově ovládaná zásuvka – ovládání SMS zprávamiTurn Me On! kit a sensor kouře a ohně Save My Home! kit.

Pevná linka

Majitelé analogové telefonní linky mohou využít nabídky firmy Atel servis, která prodává telefony pro seniory nebo zdravotně postižené, např. Maxcom KXT480 nebo bezdrátový Siemens Gigaset E500.

K analogové lince můžete přidat další zařízení, které signalizuje příchozí hovor blikáním světla a hlasitým zvoněním, např. od firmy Philips.

Přídavný zvonek se světelnou signalizací k analogovému telefonu (zdroj: Atel servis)

Přídavný zvonek se světelnou signalizací k analogovému telefonu

Další služby pro seniory

Seniorům šité na míru jsou i některé služby, např. Senior Inspect – edice Vodafone. Tato služba zajistí dohled nad seniorem přes komunikační jednotku, na které může uživatel stisknout SOS tlačítko. Tato jednotka detekuje pád nebo dlouhodobou nehybnost a automaticky kontaktuje asistenční službu.

Medicínský telefon spolu se službou MedFon dokáže sledovat polohu klienta přes GPS s možností nastavení bezpečné zóny a kontroluje užívání léků. K telefonu lze připojit další zařízení, např. glukoměr a tlakoměr. Pro pocit bezpečnosti je na telefonu SOS tlačítko, další tlačítka pak na ruku a na klíčence.

Při zřízení obou služeb zaplatíte jednorázový poplatek za zařízení a pak pravidelný měsíční paušál.

Jsou i jiné možnosti?

Ano. Tento článek vás seznamuje s některými produkty na našem trhu – telefony a službami. Není to zdaleka úplný seznam všech dostupných zařízení. Při výběru je nutné brát v úvahu potřeby každého uživatele, jeho schopnosti a možnosti osob, které o něj pečují.

Používáte vy nebo vaši přátelé či příbuzní speciální zařízení, které usnadňují telefonování? Jaké? Podělte se o zkušenosti, prosím.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Jeden komentář: “Telefony pro seniory”

  1. Stáňa napsal:

    Telefon pro seniora řešíme, problematika je ale mnohem širší, než velká tlačítka a velká písmenka. Na našeho seniora je jakýkoli z předvedených telefonů/mobilů prostě moc složitý. S věkem neodcházejí jen oči a jemná motorika, ale taky mentální schopnosti, schopnost učit se novým věcem. Náš senior už prostě není schopen se naučit ovládat mobilní telefon ani v režimu, který dnešní mladá generace považuje za primitivní. Psaní/čtení SMS, vyhledávání čísel v seznamu mobilu, dokonce i zadání pin při zapínání, trefení se konektorem nabíječky do zdířky na mobilu nebo zamknutí klávesnice, to jsou prostě problémy, které náš senior není schopen samostatně řešit. Potřebovali bychom přístroj, který je maximálně jednoduchý. Nemá žádné funkce (a matoucí menu), než volání na telefonní číslo, které senior vyťuká (telefonní seznam má po ruce v papírové podobě). Telefon, který není netrpělivý (nezhasne v průběhu vyťukávání tel. čísla když má pocit, že už se dlouho nezmáčklo žádné tlačítko…).