Při návrhu krytu na radiátor je třeba přemýšlet

Koupili jste digitální hlavice na radiátory a máte pocit, že nefungují? Příčinou může být kryt radiátoru.

Námět na tento článek mi poskytl jeden známý. Na začátku topné sezóny vybavil svůj byt termostatickými digitálními hlavicemi. Ale v jedné místnosti to nefunguje.

Rozřešení problému netrvalo dlouho. Radiátor v místnosti byl opatřený nádherným, ručně malovaným krytem. Úžasná interiérová záležitost, ale… V horní části byly sice dírky pro prostup tepla na okno, avšak tak malé, že jejich účinnost byla neznatelná.

Jak funguje vytápění místnosti?

Oknem se dostává do místnosti chladný vzduch, který radiátor ohřívá. Teplý vzduch stoupá vzhůru, pod stropem se stáčí k protilehlé stěně, kde ochlazený klesá k podlaze. Přirozenou cirkulací se dostává zpět k radiátoru, tam se ohřívá, stoupá vzhůru… A tak pořád dokola.

Princip přirozeného proudění vzduchu (zdroj: www.nazeleno.cz)

Princip přirozeného proudění vzduchu (zdroj: www.nazeleno.cz)

Tento princip nefunguje u pasivních domů. Ty jsou navržené tak, aby stěny i okna dostatečně izolovaly a není třeba dávat radiátor pod okno.

Výše popsaný kryt radiátoru zcela zabránil přirozenému proudění vzduchu. Horký vzduch si hledal cestu ven, procházel kolem hlavice a ta vypínala radiátor, protože naměřila dostatečnou teplotu. V místnosti byla zima, oknem sem vnikal studený vzduch, který se neohříval, protože radiátor byl vypnutý. Hlavice má sice funkci temperature offset – teplotní posun, ale obyvatelé bytu by potřebovali nastavit alespoň 5 °C.

Jaké je řešení?

Krytům radiátorů se doma nevyhneme, zvláště pokud máme malé děti, které by se při pádu na litinový nebo ocelový žebrovaný radiátor mohly zranit. Je však třeba volit takový kryt, který umožní proudění vzduchu. Zručný truhlář by při návrhu měl toto pravidlo respektovat.

V našem případně by mělo stačit, aby kryt radiátoru nebyl doražený až ke stěně. Spára 2 cm mezi stěnou a krytem by měla zajistit prostup teplého vzduchu na okno.

Kryt na radiátor zhotovený na míru zákazníka, který respektuje přirozené proudění vzduchu ve vytápěné místnosti (zdroj: www.auruminterier.cz

Kryt na radiátor zhotovený na míru zákazníka, který respektuje přirozené proudění vzduchu ve vytápěné místnosti (zdroj: www.auruminterier.cz)


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.