Ušetřete za vytápění s praktickými doplňky

Náklady související s bydlením jsou vysoké a podstatnou část spolkne vytápění. Jak bez vysokých vstupních nákladů distribuci tepla do místnosti zefektivnit?

Mnohé české stavby jsou staré 20, 30 let i více. V době jejich výstavby byly navrhovány podle tehdy platných parametrů. Co se obálky budovy týká, požadavky na ni se stále zpřísňují v závislosti na cenách energií. Zrenovovat stavbu podle nyní platných předpisů, a tedy šetřící naši peněženku a životní prostředí, není vždy v našich možnostech. Za málo peněz však můžeme alespoň částečně teplem šetřit.

V článku jsou uvedené typy na drobná vylepšení, která za poměrně málo peněz zefektivní vytápění bytu nebo domu. Jak mnoho lze ušetřit právě ve vašem domě však závisí na vlastní stavbě domu a topné soustavě.

Reflexní fólie

Při návštěvách staveb se setkávám s fóliemi osazenými na stěně za radiátorem. Někteří kutilové tento prostor vyplňují polystyrenem. Moderní reflexní fólie Radflek pro jeden radiátor o velikosti 120×60 cm stojí 280 Kč. Výrobce uvádí, že odrazí až 95 % tepelné energie do místnosti, která by jinak z velké části prošla ven špatně zateplenou stěnou. Montáž je snadná – fólie se zavěsí na úchyty a můžete ji podle potřeby stříhat. Životnost je 15 let. Udávaná návratnost investice se udává za jednu topnou sezónu.

Ilustrační foto umístění fólie za radiátorem (Zdroj: www.independent.co.uk).

Ilustrační foto: umístění fólie za radiátorem.

Nucené proudění vzduchu

Princip teplovodního vytápění je jednoduchý – teplo se do chladné místnosti šíří od teplého radiátoru přirozeným prouděním vzduchu (jak rychle – to závisí na rozdílu teplot, čím větší, tím rychleji vzduch proudí). Pokud proudění podpoříte ventilátorem, proudění bude efektivnější a teplo se dostane do místnosti rychleji. Na tomto principu je založený český produkt C.E.L. Termík, který se připevní na spodní stranu radiátoru. Výrobce udává úsporu kolem 20-50 % nákladů za vytápění (podle typu radiátoru) a návratnost investice za maximálně dvě topné sezóny. Zařízení je určené pro litinové, plechové a přímotopy. Potřebuje připojení do elektrické zásuvky. Zapíná se automaticky a můžete ručně řídit otáčky ventilátorů. Pořizovací cena je 1.399 Kč.

Termík (Zdroj: C.E.L.).

Termík (Zdroj: C.E.L.).

Termík na plechovém radiátoru (Zdroj: Econea).

Termík na plechovém radiátoru (Zdroj: Econea).

Na obdobném principu fungují Radiator Booster nebo Radfan. Oba produkty se umísťují na horní stranu radiátoru, jsou tedy vidět.

Radiator Booster (Zdroj: http://www.radiatorbooster.com/).

Radiator Booster (Zdroj: http://www.radiatorbooster.com/).

Úprava topné vody

Máte v domě vlastní zdroj tepla a můžete tedy ovlivnit kvalitu topné vody? Přísada do topné vody EndoTherm způsobí efektivnější přenos tepla, neboť se radiátory rychleji zahřejí a zůstanou déle teplé. Půllitrové balení určené pro 100 litrů topné vody v systému (cca 10 radiátorů o šířce 60 cm) stojí 1.499 Kč s nezměněnými vlastnostmi vydrží 3-4 roky. Výrobce udává návratnost investice po cca 5 měsících.

Regulace radiátorů

V neposlední řadě má na úspory za vytápění vliv termostatická hlavice. Kromě úspor zajišťuje stálý komfort. O regulaci radiátorů se již nemusíte starat, správně naprogramovaná digitální hlavice se o vše postará sama. Pokud otevřete okno, hlavice dočasně uzavře ventil. Budete topit jen tak, jak opravdu potřebujete.

Další typy na úspory

 • Snížením teploty o 1 °C uspoříte téměř 7 % nákladů.
 • Nezakrývejte radiátory nepropustnými kryty, záclonami nebo nábytkem.
 • Udržujte topný systém v dobré kondici – pravidelně radiátory odvzdušňujte a otírejte prach.

Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

2 komentáře: “Ušetřete za vytápění s praktickými doplňky”

 1. Stanislava napsal:

  Dobrý den
  narazila jsem na ty biokrby. Ty jsou na tom lepe ekonomicky i ekologicky ze?
  dokaze to ale vytopit cely dum? dekuji

 2. Ivana Minářová napsal:

  Oslovte kamnáře, který navrhne krb i případný výměník tak, aby vše fungovalo ve Vašem domě. Nehleďte na to, co má soused nebo píšou na internetu. Správný návrh je základ (včetně výpočtu tepelných ztrát).