Zaplatíme za vytápění v dalším roce více?

Od nového roku začne platit nová vyhláška o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. Jaké přináší změny?

Před rokem jsem napsala článek Termostatické hlavice do bytů, jehož součástí byla informace o povinnosti vybavit radiátory v bytech poměrovými měřidly a termostatickými hlavicemi. Od 1. ledna 2016 začne platit nová vyhláška, která říká, jak rozúčtovat náklady na vytápění a ohřev teplé vody. Týká se domů napojených na centrální zdroj tepla (teplárny nebo domovní kotelny).

Náklady za topení se dělí na dvě části:

  1. Základní složka – bude v rozmezí 30 až 50 % a určuje ji dodavatel tepla.
  2. Spotřební složka – je odvislá od hodnot naměřených na poměrových měřičích.

Do vyúčtování tepla se také promítne velikost bytu a jeho poloha v domě. Krajní byty, které mají více ochlazovaných konstrukcí, musí vytápět více než byty uprostřed domu, a to se řeší koeficientem tak, aby jejich obyvatelé za stejných podmínek platili stejně. Soused bydlící v 7. patře pod střechou bude potřebovat topit více než já v bytě ve 3. patře. Abychom platili stejně při stejných podmínkách (vytápíme na stejnou teplotu stejně velký byt), soused bude mít ve vyúčtování započítaný koeficient a finální částka bude shodná.

Vyúčtování spotřební složky dodaného tepla se doposud řídilo pravidlem plus / mínus 40 %. Znamená to, že pokud soused-zimomřivka topil celou sezónu naplno, nezaplatil více než 140 % průměrných nákladů na vytápění. Naopak soused-otužilec neušetřil více než 40 % průměrných nákladů. Základní složka nákladů za vytápění, kterou stanoví dodavatel tepla, byla 40 až 50 %.

Nová vyhláška by měla být spravedlivější v rozpočítávání dodaného tepla. Spořivé byty zaplatí minimálně 80 % průměrných nákladů, kdežto ti, co topí více, klidně až 200 %.

V tabulce je zjednodušený příklad, jak by vyúčtování mohlo vypadat u bytového domu s 6 byty. Teplárna dodá do domu teplo za 90.000 Kč. Průměr na byt je 90.000 / 6 = 15.000 Kč = 100 %:

do 31.12.2015 od 1.1.2016
Soused-otužilec nezaplatí méně než 15.000 Kč x 60 % = 9.000 Kč … neušetří více než 6.000 Kč 15.000 Kč x 80 % = 12.000 Kč … neušetří více než 3.000 Kč
Soused-zimomřivka zaplatí maximálně 15.000 Kč x 140 % = 21.000 Kč 15.000 Kč x 200 % = 30.000 Kč
Ostatní byty zaplatí poměrnou částku nákladů, která vychází z poměrových měřičů, tedy něco mezi 9.000 a 21.000 Kč poměrnou částku nákladů, která vychází z poměrových měřičů, tedy něco mezi 12.000 a 30.000 Kč
Základní složka nákladů za teplo dodané do domu 40 až 50 % 30 až 50 %

Jde za topení ušetřit?

Někdo by rád nakoupil termostatické hlavice, které zaručí stálou teplotu v místnosti, ale odradí je od nákupu to, že stejně zaplatí to povinné minimum a více už neušetří. Naopak lidé, kteří topí hodně, jako důvod uvádí, že soused netopí a musí ho dotovat, aby dosáhli své komfortní teploty.

Řekne-li si však většina obyvatel domu, že nemá smysl šetřit na úkor jiných, teplárna dodá více tepla a pak se také zvýší cena dodaného tepla, které bude muset dům zaplatit, tedy průměrná hodnota nákladů, ze které se vždy vychází. A pak budou platit více všichni.

Při návrhu topné soustavy v domě se počítá s teplotou 20 °C v obytných místnostech a 24 °C v koupelně. Ruku na srdce – kdo z vás má v obýváku 20 °C? Moje děti jsou chladnomilné a nesnesou na spaní teplotu vyšší, takže v dětském pokoji opravdu netopíme, protože tam těch 20 °C máme (severní strana zatepleného paneláku, s novými plastovými okny). V obýváku teplo vyžaduji já (23 °C je tak akorát) – znamená to, že dotuji sousedy?

Žádný způsob rozpočítávání dodávek tepla nebude nikdy spravedlivý ke všem stranám. Bydlíme v jednom domě, který má své stavební limity (pod střechou se topí více, stejně tak byty na severu mají větší spotřebu). Jediný způsob, jak zaplatit jen za to, co opravdu moje domácnost potřebuje, je pořízení individuálního bydlení – rodinného domu. Tato myšlenka je samozřejmě nereálná pro všechny obyvatele bytových domů.

Radiátor vybavený digitální termostatickou hlavicí zajistí komfortní teplotu bez zbytečného přetápění místnosti.

Radiátor vybavený digitální termostatickou hlavicí zajistí komfortní teplotu bez zbytečného přetápění místnosti.

Jsou potřeba další nařízení?

Nadřazený zákon této vyhlášky říká, že způsob vyúčtování je na dohodě poskytovatele služeb se všemi nájemci / vlastníky bytů v domě. Až pokud se všechny strany nedohodnou, rozúčtují se náklady podle vyhlášky. Jak to tedy bude ve vašem domě, vždy rozhodujete vy jako nájemci / vlastníci bytové jednotky.

Vyhláška měla zřejmě ukázat lidem, kteří raději otevřou okna, aby doma neměli přetopeno (v našem případě označeni jako soused-zimomřivka), že je třeba teplem šetřit. Osvěta Ministerstva pro místní rozvoj, pod které stavby spadají, se míjí účinkem, tak se sáhne lidem na peníze. Stát je vázaný evropskými předpisy, které nařizují postupné snižování spotřeby energií ve stavbách. Odpovědnost je na každém z nás, jak budeme životní prostředí chránit. V souvislosti s topením – přetápět a pak chladit otevřením oken nebo topit tak akorát?

Já osobně se přikláním k nákupu digitálních termostatických hlavic, alespoň do místností jako je obývací pokoj nebo ložnice. Pomiňte možné úspory. Komfort, který vám zařízení přináší, je velmi návykový. Stálou teplotu ocení jistě každý.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.