Bezpečné zásuvky do každé domácnosti

Bezpečím v bytě se zabývají hlavně rodiny s malými dětmi – malé, neposedné prstíky zkouší strkat předměty do míst, které dospělí nevnímají. Přesto není na škodu se zamyslet nad tím, co doma máme, i když už jsou děti starší.

V souvislosti s narozením dítěte rodiče obvykle řeší zabezpečení ostrých předmětů, jako jsou hrany nábytku a rohy stolů, zabránění pádu ze schodů, otevření okna nebo skřípnutí prstů do dveří a šuplíků. Na trhu je přehršel výrobků právě pro tuto cílovou skupinu.

K “povinné” výbavě domácnosti by měly patřit i bezpečnostní zásuvky. Koupíte je v každém obchodě s elektrospotřebiči a elektrotechnikou. Jak je poznáte? Dírky jsou kryté záklopkou – bezpečnostní clonou. Pokusíte-li dovnitř strčit dlouhý předmět (děti obvykle použijí něco kovového – tedy elektricky vodivého), záklopka se neotevře. Pro otevření jsou potřeba předměty dva, což je pro malé dítě příliš složité.

Zásuvka s bezpečnostními clonkami (Emos)

Zásuvka s bezpečnostními clonkami (Emos)

Dalším nebezpečím, které se netýká jen dětí, je používání elektrospotřebičů ve vlhkých prostorách – koupelna, kuchyně, akvárium atd. Venku běžně používáme zásuvky pro napojení osvětlení a filtraci bazénu. Před úrazem vás může ochránít zásuvka s proudovým chráničem, slangově označovaná “fíčko”. Taková zásuvka zabrání úrazu i když do ní strčíte hřebík. To však samozřejmě nedoporučuji. Proudový chránič se dnes již montuje do elektrorozvaděče. Staré domovní elektroinstalace tímto prvkem obvykle vybavené nejsou. Na první pohled zásuvku poznáte podle tlačítka. Proudový chránič v zásuvce sleduje rozdíl proudů v nulovém a fázovém vodiči a v případě, že rozdíl obou proudů bude větší než 30 mA, je spotřebič během 0,03 sekundy odpojený od elektrické sítě. Za tuto dobu nedojde k úrazu ani v případě, že by vám spadl elektrospotřebič do vany. Cena zásuvek je kolem 1.600 Kč a vyrábí je například ABB.

Zásuvka s proudovým chráničem (ABB)

Zásuvka s proudovým chráničem (ABB)

Na stejném principu jsou založené i mezizásuvky – adaptéry s proudovým chráničem do běžné zásuvky. Stojí kolem 300 Kč. Vyrábí je například firma FK technics.

Adaptér do zásuvky s proudovým chráničem (FK technics)

Adaptér do zásuvky s proudovým chráničem (FK technics)

Výměnu zásuvek nechte vždy odborníkovi. Jen tak zajistíte, aby dráty byly správně zapojené a nedošlo k úrazu nebo požáru.

Zdá se vám investice do výměny zásuvek vysoká a zbytečná? Ochraňte děti po dobu jejich bádání alespoň vložením plastových záslepek do zásuvky, kterou zrovna nepoužíváte.

Plastové záslepky do zásuvky (IKEA)

Plastové záslepky do zásuvky (IKEA)


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Jeden komentář: “Bezpečné zásuvky do každé domácnosti”

  1. Soviarová napsal:

    Taky zajimavy zpusob. My mame v dome zasuvky hlidane a rizene systemem od ELKO EP. A rozhodne to ma sve vyhody.