Pronajímáte byt? Občas přijde vhod předání klíčů na dálku

Chtěli byste předat klíče od svého bytu vašemu návštěvníkovi (např. provozujete AirBnB), ale čas jeho příjezdu vám nevyhovuje? Požádat o spolupráci sousedy či známé je sice možností, ale jak tuto problematiku vyřešit trvale?

Celosvětová síť AirBnB se zabydlela i v Česku. Mnozí hostitelé si zakládají na kvalitních službách, které zajistí návrat hosta a poskytnutí dobrých referencí. Základní předpoklad pro ubytování hosta je předání klíčů. Osobní milé uvítání se jistě nedá nahradit, ale co když host přijede v nevhodnou dobu? Pak přijde vhod předání klíčů na dálku.

Nedávno jsem byla ve Vídni, kde mne zaujal způsob předání klíčů od bytu. Byt měl přístup přímo z ulice. Vedle dveří byl trezor s kódovým zámkem. Kód jsme obdrželi předem emailem. Není tedy nutné, aby majitel bytu musel být v určitou dobu v bytě přítomný. Je možné obdobný způsob využívat i u nás?

Klíčový trezor v AirBnB bytě ve Vídni

Klíčový trezor v AirBnB bytě ve Vídni

Trezor

Trezor do zdi můžete samozřejmě také osadit (zabetonovat). Jsou vhodné do staveb, které pronajímáte celé nebo pokoj má samostatný vchod. Vyrábí je například česká firma Jinova s.r.o. Trezory různých velikostí a konstrukcí lze vybavit elektronickým zámkem. Ceny tohoto řešení však nejsou nízké. Malý trezor vhodný na klíče vyjde na 5.600 Kč + elektronický zámek stojí od 4.500 Kč. Před koupí trezoru se vždy obraťte na odborníka, který doporučí vhodný typ s ohledem na konstrukci vašeho domu a odpovídající zámek. Provede i montáž, aby byla zajištěná potřebná bezpečnostní třída.

Trezor do zdi (Zdroj: Jinova s.r.o.)

Trezor do zdi (Zdroj: Jinova s.r.o.)

Potíž však může nastat, pokud máte byt v bytovém domě, to znamená, že musíte předat klíče od bytu i od domu samotného.

Vchodové dveře v bytovém domě

O své zkušenosti se se mnou podělil Martin Matějů – jeden z hostitelů, který v Praze pronajímá své byty. A přiznává, že to není až tak jednoduché. Problém totiž není v tom, jak hosty pustit do bytu, ale jak je pustit do bytového domu, který se zamyká.

Zakoupil dva zámky:

 • Master Lock Wall Mount Key Storage Device – malý trezorek s kódovým zámkem na připevnění vedle vchodu do bytu. Cena je 36 EUR + poštovné 45 EUR (celkem cca 2.190 Kč + clo a DPH).
 • Master Lock Wall Mount Key Storage Device

  Master Lock Wall Mount Key Storage Device

 • Master Lock Key Storage Device – totožné zařízení, které se však umístí na pevnou konstrukci venku, například na zábradlí u vstupu do domu. Cena je stejná jako výše.
 • Master Lock Key Storage Device

  Master Lock Key Storage Device

Nové bytové domy již bývají vybavené elektrickými zámky, vstup je pak na čipovou kartu. Toto řešení však stále neřeší, jak dostat hosty do domu na dálku. Možností by byla dohoda s ostatními vlastníky bytů, že se v domě vymění zvonky a zámek na vchodových dveřích a nahradí zámkem s klávesnicí. Každý byt bude mít svůj kód (který můžete poslat svému hostu například přes SMS). Je to však relativně drahý krok (odhadem 50.000 Kč, záleží na technickém řešení a velikosti domu) a nemusí se každému v domě líbit (i kdybyste montáž zajistili na své náklady).

Podstatně levněji vychází výše uvedený trezorek, který vám však nezajistí, že ho někdo neodcizí i s vašimi klíči. Nebo jeho umístění bude vadit sousedům.

U novostaveb bytových domů (ale také domů, kde jsou opakované problémy s pořádkem a obyvateli domu) se můžete setkat se službou vrátného, správce domu. Vracíme se mnoho let zpět do historie, kdy byla v domě vrátnice s osobou, která kontrolovala, kdo do domu vstupuje. V tomto případě by potíž s předáním klíčů nebyla, stačí se domluvit se správcem, že budete mít návštěvu.

Právě komplikace, jak pustit hosty do domu, je důvodem, proč Martin nadále vítá hosty osobně.

Dveře od bytu v bytovém domě

Máte-li vyřešeno, jak hosta dostat do domu, pak už je více možností, jak mu umožnit vstup do svého bytu.

Novinka firmy Mul-t-lock – elektronický zámek Entr – se pro použití u pronajímaných bytů příliš nehodí (důvody jsou uvedené v recenzi). Možností může být výše uvedený trezorek, který namontujete na stěnu vedle svých dveří. Nebo pak systémové řešení – pořídit zámek s klávesnicí.

Vhodným řešením nejen pro pronajímané byty je samozamykatelný zámek. Hledat můžete například v sortimentu společnosti Assa Abloy.

Levněji koupíte samozamykatelný mechanický zámek (nepotřebuje elektřinu nebo baterie) s oboustranně otevíratelnou vložkou zámku. Výhody má tento zámek v tom, že pokud někdo nechá z vnitřní strany klíče, tak lze i tak zámek odemknout. Levnější variantou je zámek s vnitřní hlavicí, kde nejde zasunout klíč. Zamykání je automatické – pokud zabouchnete, zámek se uzamkne. Klíče jsou tedy potřeba jen na odemykání. Samotný zámek stojí od 4.500 Kč. Investice se vyplatí o to více, pokud často voláte kvůli zabouchnutým dveřím zámečníka.

Samozamykatelný zámek Assa Abloy EL160 - mechanický (Zdroj: Assa Abloy Czech & Slovakia s. r. o.)

Samozamykatelný zámek Assa Abloy EL160 – mechanický (Zdroj: Assa Abloy Czech & Slovakia s. r. o.)

Uživatelsky příznivější je elektrický zámek – ten se po zavření dveří sám zamkne a otevřít můžete buď čipovou kartou nebo vyťukáním kódu na klávesnici, stejně tak klasicky klíčem. Obvykle je však třeba ke dveřím dovést elektřinu a upravit dveře. Cena pořízení takového zámku se pohybuje samozřejmě výše (například samotný zámek Abloy EL560 koupíte za cenu od 12.000 Kč, k tomu je nutné připočítat cenu za kabeláž a případně práci zámečníka / elektrikáře, případně další doplňkové prvky jako je klávesnice).

Služba Keyguru

Začátkem července 2016 byla v České republice spuštěná služba Keyguru. Služba je určená pro předávání klíčů pro krátkodobé pronájmy, tedy především pro Airbnb hostitele. Předávání anonymizovaných klíčů probíhá v partnerských kavárnách a restauracích.

Bezpečnost je zajištěna tím, že:

 • jsou klíče zcela anonymní. Ani provozovatelé systému Keyguru neví, od jaké nemovitosti / objektu klíče jsou. Pokud by se klíče ztratily, nikdo nemůže zjistit, ke kterému zámku patří
 • klíče jsou uzamčeny u partnera ve skříňce, ke které má přístup pouze omezený počet zaměstnanců
 • klíče jsou vydány pouze tomu, kdo zná ID klíčů a PIN, který slouží k ověření totožnosti
 • jakmile dojde k předání / vrácení klíčů, je majitel okamžitě informován na email

Podobná služba již roky funguje úspěšně v zahraničí (New York, Londýn, Paříž, ap.). V současné době je možné ji využívat v Praze, do konce roku by se měla rozšířit do Brna a Liberce.

Vaše zkušenosti

Máte zkušenosti s pronajímáním svého bytu – jak pustit hosty dovnitř, pokud nemůžete sami klíče předat? Nebo často cestujete a vidíte řešení, která by byla zajímavá i pro ostatní? Napište prosím svůj názor do komentáře pod článkem.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Jeden komentář: “Pronajímáte byt? Občas přijde vhod předání klíčů na dálku”

 1. Adam napsal:

  My doma máme trezor do steny. Kúpili sme si ho minulý rok, keď sme rekonštruovali celý dom, a zdá sa mi to ako dosť dobré a hlavne bezpečné riešenie. Rozhodne by som odporúčala :-)