Neato Botvac Connected – robotický vysavač ovládaný přes internet

Jedním z robotických vysavačů, které lze ovládat po internetu, je Neato Botvac Connected. V lednu 2016 bude zahájený prodej i v České republice. Jak uklízí?

Měla jsem možnost během Vánoc otestovat robotický vysavač Neato Botvac Connected – podzimní novinku na trhu s robotickými vysavači. Shrnutí jednou větou: uklízí dobře.

Neato Botvac Connected

Neato Botvac Connected

Přístroj má čelní stranu obdélníkovou, aby se snadno dostal do koutů. Zadní půlkruhová strana zase umožní snadný pohyb při vyhýbání se překážkám. Minimální výška volného prostoru, kde je schopen vjet, je cca 10 cm. Na horní straně je LCD displej s ovládacími tlačítky, nádoba na nečistoty s Hepa filtry ultra (s ochrannou mřížkou pro jednodušší čištění), rukojeť a laserová navigace. Dále pak tlačítka pro spuštění / zastavení úklidu – “Dům” pro úklid celé místnosti a “Čtverce” pro lokální úklid, tzv. Spot. Na spodní straně je kromě pružných koleček a senzorů hlavní kartáč (kombinace kartáčů a gumových stěrek) a boční kartáček pro nametání nečistot z koutů. Ze spodní strany se dá také dostat k Li-ion baterii. Na bočních stranách jsou pak nabíjecí kontakty, nárazník a kryt filtru.

Neato Botvac Connected je určený na tvrdé podlahy, koberce a domácnosti s chlupatými mazlíčky.

Neato Botvac Connected na nabíjecí základně.

Neato Botvac Connected na nabíjecí základně.

Nabíjecí základna musí být trvale napojená do elektřiny.

Nabíjecí základna musí být trvale napojená do elektřiny.

Zapojení a nastavení

Pro připojení k internetu je třeba založit účet u výrobce a nainstalovat aplikaci pro mobilní telefon. Aplikaci Neato pro Android nelze prozatím nainstalovat z obchodu Google Play, ale je potřeba ji stáhnout ze stránek prodejce. Pro Apple iOS aplikaci naleznete na App Store, ale je potřeba přepnout zemi vašeho App Store účtu. Aplikace je dostupná v USA, UK, Francii nebo v Německu. Návod zde. Volně ke stažení v regionu Střední Evropy bude Neato App na začátku roku 2016.

Přes aplikaci nebo webové rozhraní můžete nastavit jméno robota, naplánovat automatický úklid (plánování je možné i přímo na displeji vysavače).

Po prvním zapojení nastavíte Wi-Fi síť. Přístroj ji najde automaticky po stisknutí tlačítka na displeji.

Přístroj funguje i bez připojení k mobilnímu telefonu, ale s omezením některých funkcí (viz dále). Pokud však nebudete ovládání na dálku využívat, zvažte nákup přístroje nižší řady.

Funkce

 • 2 režimy vysávání – Turbo / Eco – Turbo režim je intenzivní, kdežto Eco trvá déle, zato je tišší.
 • 2 režimy programu SPOT – 2×2 m / 3×3 m + možnost nastavení 2 vysátí po sobě (nastavení pouze přes mobilní aplikaci).
 • Manuální ovládání robota (pouze přes mobilní aplikaci) – tato funkce se mi zdá užitečná, pokud potřebuji vysát určité místo – vysavačem zde přejedu a je hotovo.
 • Nastavení programu automatického úklidu.

Chybí mi funkce “návrat na základnu”. Přístroj je možné poslat na místo, kde začal úklid, což v případě programu Spot obvykle základna není. Nezbývá tedy než přístroj přenést ručně.

Úklid

Vysavač se při spuštění programu nejdříve “podívá” kolem sebe, aby zmapoval velikost místnosti, a naplánuje vhodný způsob úklidu. To pár sekund trvá. Poté teprve začne vysávat. Po dokončení úklidu se vrátí na původní místo. Zahraje melodii a odešle hlášení do mobilního telefonu. Pokud je nutné během úklidu dobít baterii, vysavač zajede do nabíjecí základny, nabije se a poté dokončí úklid.

Každá značka robotických vysavačů má svůj způsob úklidu. Některé jezdí chaoticky – dokud nenarazí, u jiných působí pohyb chaoticky, ale jezdí podle nějakého programu. Neato nejdříve objede celou místnost a poté ji v pravidelných pásech vysaje. Nepamatuje si, kde jsou překážky, ale vidí je v reálném čase. V případě, že jede na základnu pro dobití, tak si stále mapu pamatuje. Po dokončení úklidu paměť maže. Během úklidu je možné překážky – židle, zvířata ap. – přemísťovat (když vysavač dotyky probudí spícího psa, pes odejde a vysavač pod ním vysaje). Vysavač používá SLAM technologii. Vymezení plochy, kde úklid není žádoucí, je možné umístěním magnetické pásky.

Způsob úklidu přístrojů Neato (zdroj: Neato Robotics).

Způsob úklidu přístrojů Neato (zdroj: Neato Robotics).

Neato u robotů tvaru D slibuje dokonalejší úklid rohů místnosti, neboť se zde dostanou hlavní kartáče (na rozdíl od konkurenčních produktů, u kterých rohy vymetou pouze boční kartáčky). Po průjezdu rohem přesto zůstává hluché místo o velikosti zhruba 1 x 10 cm. Kartáč a sání dosahující bezprostředně ke stěně a do rohu pak logicky z koberce vysaje více nečistot než sání robota vzdálené více jak 7 cm od stěny a rohu.

Srovnání velikosti kartáčů - nahoře Neato Botvac Connected, dole Roomba 581. Se širšími kartáči je samozřejmě úklid jednodušší. Roomba má delší boční kartáčky, neboť u kruhového těla vysavače musí dosáhnout dál.

Srovnání velikosti kartáčů – nahoře Neato Botvac Connected, dole Roomba 581. Se širšími kartáči je samozřejmě úklid jednodušší. Roomba má delší boční kartáčky, neboť u kruhového těla vysavače musí dosáhnout dál.

Srovnání spodní strany vysavačů Neato (vlevo) a konkurenčního produktu. Umístění kartáče by mělo zaručit kvalitnější úklid (zdroj: Neato Robotics).

Srovnání spodní strany vysavačů Neato (vlevo) a konkurenčního produktu. Umístění kartáče by mělo zaručit kvalitnější úklid (zdroj: Neato Robotics).

Zkušenosti

Testovaný přístroj měl jak menu, tak aplikaci v několika jazycích, nicméně čeština zatím není k dispozici.

Vysavač velmi dobře zvládl úklid jak koberce s krátkým vlasem, tak tvrdou podlahou. Velmi dobře si poradil s dlouhými vlasy na koberci. U nízkého koberce nebyl problém s přechodem na tvrdou podlahu, u silnějšího zanechal na rozhraní obou povrchů smetí. Kolem stěn drobečky nezůstávaly, rohy však úplně perfektně uklizené nebyly.

Nesestříhané video úklidu pokoje o velikosti cca 3,5 s 3,5 m s reálnými překážkami. V 17. minutě se robot zasekl a potřeboval vyprostit:

 

Nabíjení vysavače je signalizováno bílým podsvícením ovládacích tlačítek (Dům a Čtverce – Spot). Bílé blikání signalizuje, že baterie není zcela nabitá, ale je možné vysávat. Žluté blikání znamená nabíjení (není možné vysávat), žluté podsvícení doprovází chybové hlášení. Barvy mi však přijdou shodné. Stejně jako přístroji chvíli trvá, než se rozkouká a začne uklízet, zabere i nějakou dobu, než se začne nabíjet, i když je správně připojený. To mě dost mátlo a snažila jsem se přístroj umístit správně.

Na Neatu se mi líbí způsob vymezení plochy, kde má vysávat, a to magnetické pásky. Protože nemáme v některých místnostech dveře, schovala jsem pásky pod prahy. Nejsou vidět, ale vysavač o nich ví a i oblast kolem prahu vysaje, neboť na pásku najede. Stejně tak dokáže uklidit kolem základny.

Pod nábytkem, který má pod sebou volný prostor (například gauč), se snaží uklidit, dokud neuzná, že se tam nevleze (nebo nezasekne). Snažila jsem se pomoct magnetickou páskou, ale tu posunul. Nicméně odjel dál, takže to svůj účel splnilo. Pokud by páska byla napevno připevněná k podlaze, vysavač se již zasekávat nebude.

Pokud přístroj někde uvízne, dost dlouho bojuje sám, než ohlásí chybový stav. Má-li problém opakovaně na jednom místě, je dobré se zamyslet na možném pomocném kroku – například odsunutí nábytku o pár centimetrů. Tato rada je uvedená i v manuálu: „Blahopřejeme vám k vašemu novému robotickému vysavači Neato! Brzy zažijete radost z čisté podlahy, aniž byste museli za sebou tahat váš klasický vysavač. Pozorujte vašeho robota během několika prvních vysávání. Tak můžete objevit, že několik malých úprav (posunutí židle nebo lampy o několik centimetrů) udělá velký rozdíl ve výsledné účinnosti úklidu a ve vašem zážitku. Pomozte vašemu robotovi a robot pomůže vám.“

Po dokončení každého úklidu se doporučuje vysypat nádobu na nečistoty a vyčistit prachové filtry. Je to velmi jednoduché, neboť přístup k nádobě je na horní straně přístroje (u některých jiných značek je nutné přístroj otočit a nečistoty se mohou vysypat). Navíc filtr je součástí nádoby na smetí, takže je tato činnost velmi pohodlná.

Čištění kartáčů od vlasů je díky přiloženému nástroji hračka, kartáče lze snadno vyjmout.

Podle instrukcí výrobce by měl být kolem základny volný prostor alespoň 1 metr z každé strany. Tento prostor jsem neměla k dispozici (jen cca půl metru), i přesto vysavač vždy přesně zaparkoval.

Ovládání mobilním telefonem je funkce, o které jsem přemýšlela již před lety, kdy jsme doma měli vysavač Roomba. Většinou jsme si vzpomněli na jeho spuštění až po odchodu ven. Nicméně spuštění na dálku má i své nevýhody – na zemi mohou zůstat drobné předměty jako jsou hračky nebo ponožky, se kterými si vysavač nedokáže poradit. Pokud přístroj při úklidu někde uvízne, napíše o tom zprávu, ale osvobodit jej musíte až po návratu domů. Při vhodném naplánování týdenního programu lze tuto funkci obejít (ale je třeba předem myslet na přípravu prostoru).

Nastavení robota

Nastavení robota

Nastavení robota

Nastavení robota

Nastavení úklidu

Nastavení úklidu

Konec úklidu

Konec úklidu

Konec úklidu

Konec úklidu

Upozornění na nutnost vyčištění kartáčů

Upozornění na nutnost vyčištění kartáčů

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cena

Zatím ještě nebyl zahájený oficiální prodej vysavačů Neato Botvac Connected v České republice. Národní dovozce Top Robotics s.r.o. v současné době zajišťuje dovoz prvních kusů do České republiky. Prodejní cena je 21.990 Kč a můžete si jej předobjednat.

Shrnutí

O robotických vysavačích se říká, že ušetří velké množství času, který můžeme strávit příjemnějšími činnostmi. Taky se o nich říká, že neexistuje dokonalý přístroj. Myslím, že Neato Botvac Connected patří k těm dokonalejším.

 • + pohodlné nastavení úklidu a ovládání přístroje mobilní aplikací, tedy odkudkoli
 • + dobře si poradí s tvrdými podlahami i koberci
 • + dobře si poradí s vlasy (chlupaté zvíře doma nemáme, nicméně předpokládám, že pokud vysaje dlouhé vlasy, poradí si i s chlupy)
 • + široký hlavní kartáč s přídavným bočním kartáčkem
 • + magnetická páska pro vymezení prostoru nezavazí, lze ji skrýt pod prahy nebo koberec
 • + bezproblémová navigace zpět na základnu
 • + jednoduché menu i ovládání
 • při přechodu dvou povrchů různých tlouštěk (parkety – silný koberec) zanechává drobky
 • ne všechny kouty vysaje na 100 %
 • cena

Veškeré informace o vysavači naleznete na webu národního dovozce Top Robotics s.r.o., kterému děkuji za možnost vyzkoušení.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.