GSM alarm pro menší dům nebo byt

Česká republika patří, ve srovnání se západními státy, k zemím, kde lidé více zabezpečují svůj majetek. Pojišťovny dávají slevu na pojistném v případech, kdy je majetek chráněný alarmem, který zašle zprávu v případě neautorizovaného vniknutí.

Jedním z vhodných způsobů ochrany může být GSM alarm. Měla jsem možnost vyzkoušet alarmy určené pro domácnosti od společnosti Evolveo, a to Sonix i Alarmex. Oba přístroje mi zapůjčil dovozce do EU – společnost Abacus.

Alarmy se dodávají na trh v sadách určených pro menší prostory. Další příslušenství lze dokoupit. Cenově se téměř neliší – Sonix stojí od 3.000 Kč, Alarmex koupíte od 3.500 Kč. Zpracováním i funkcemi mě více oslovil Alarmex, proto bych ho upřednostnila v případě nákupu před modelem Sonix.

Čím se liší Sonix a Alarmex

Obě sady obsahují GSM ústřednu s napájecím adaptérem, vnitřní sirénu 110 dB, po jednom kuse bezdrátový detektor otevření na okno nebo dveře, bezdrátový PIR snímač, 4 kovové klíčenky (dálkové ovládání). Sonix má navíc externí reproduktor.

Sada Evolveo Alarmex

Sada Evolveo Alarmex

Ústředna Alarmex i všechny její bezdrátová čidla mají tamper ochranu. Ústředna má integrovaný reproduktor, odpadá tak oproti Sonixu další viditelné zařízení. Všechny bezdrátové prvky dodávané s Alarmexem používají baterie běžných typů (CR2032, CR123A), které lze snadno vyměnit. Jejich vybití signalizuje barevná dioda jak na samotném zařízení, tak i na ústředně, a ústředna tento stav hlásí (pokud však máte hlasovou signalizaci zapnutou). Alarmex lze nastavit až pro 3 nezávislé zóny.

Oba alarmy lze ovládat aplikací v chytrém mobilním telefonu s operačním systémem Android. Bohužel výrobce aplikace neuvažuje o vývoji verze pro iOS (pro iOS je verze pro Sonix).

Tamper ochrana
je zabezpečení zařízení poplachového zabezpečovacího systému proti úmyslnému poškození. Touto funkcí bývají vybavené i některé čidla, jako je detektor pohybu nebo magnetické kontakty. Zařízení mají v sobě ochranný kontakt, který vyvolá poplach po jeho narušení (například otevření čelního krytu). Při narušení tamper ochrany je vyvolán poplach.

Evolveo Alarmex

Jak už bylo řečené, Alarmex má ústřednu i bezdrátové komponenty s tamper ochranou. Ústředna je napájená adaptérem ze zásuvky. Kabel napájení i prvky připojené kabelem (siréna, externí reproduktor a další) se zapojují do prostoru na spodní straně ústředny a prochází ven dvěma štěrbinami, takže nepůsobí tak rušivě. Bezdrátová pohybová čidla a magnety do oken a dveří se s ústřednou spárují.

Ústředna upozorní zasláním SMS na výpadek elektrické energie a snížení signálu GSM, v případě ztráty signálu přímo vyvolá poplach. Alarm může fungovat i bez použití SIM karty (ta je však nutná k nastavení ústředny) – spustí pouze sirénu bez upozornění zasláním zprávy nebo zavoláním. Jakou vybrat SIM kartu je popsáno v článku Ovládejte domácnost na dálku pomocí SMS v kapitole Jakou SIM kartu koupit?

Ústředna Evolveo Alarmex - zadní strana s prostorem pro SIM kartu a zapojení drátových čidel a napájení.

Ústředna Evolveo Alarmex – zadní strana s prostorem pro SIM kartu a zapojení drátových čidel a napájení.

Ústřednu lze nastavit pro 3 zóny, lze tak střežit až 3 na sobě nezávislé prostory (například obytný prostor, garáž, zahradní domek nebo v případě podnikatelských prostor prodejnu, sklad, kancelář). Pro každou zónu můžete připojit až 32 čidel, což je pro běžný dům dostatečné. Ústředna také umožňuje částečnou aktivaci alarmu v každé zóně. Zastřeží se plášť budovy (okna, dveře, venkovní siréna a další čidla podle nastavení) a uvnitř se můžete normálně pohybovat.

Na dálkovém ovládači je také SOS tlačítko, které aktivuje poplach (např. v případě loupežného přepadení v době, kdy je alarm vypnutý) a ústředna rozešle SMS a zavolá na přednastavená čísla.

K základní sadě můžete dokoupit další prvky, drátové i bezdrátové, jako je klávesnice, pohybová čidla, magnetické kontakty, venkovní sirénu, detektor vibrací, detektor kouře a teploty, nouzové SOS tlačítko, detektor úrovně vody, externí reproduktor. Dosah bezdrátových prvků je dle typu prvku 40 až 80 m ve volném prostoru. Můžete také zapojit další zařízení přes dvě relé (například spínat kameru, osvětlení ap.).

Nejdůležitějším krokem je nastavení ústředny a její spárování se všemi komponenty. Tento krok doporučuji nechat odborníkům. Přeci jen jde o bezpečnostní zařízení a má chránit váš majetek. Špatné nastavení může znamenat nerozpoznání nezvané návštěvy nebo nežádoucí spouštění alarmu.
Máte-li domácí zvířata, která se po domě volně pohybují, musíte s tím počítat při umístění pohybového čidla.

Hlášení z ústředny

Hlavním ovládacím prvkem je dálkový ovladač, který je součástí sady. Jedná se o GSM alarm, je tedy veškeré nastavení i hlášení ústředny prostřednictvím SMS zpráv. Mě osobně se tento způsob moc nelíbí, protože musíte zadat SMS zprávy v předepsaném tvaru, který je poměrně složitý na zapamatování. Základní nastavení a ovládání umožňuje aplikace pro chytré telefony s operačním systémem Android (od verze 2.1).

Aplikace pro mobilní telefony Android (zdroj: www.play.google.com)

Aplikace pro mobilní telefony Android (zdroj: www.play.google.com)

Ústředna umí odesílat SMS zprávy a telefonovat až na pět zadaných telefonních čísel (mohou být rozdílné pro volání a SMS). Na telefonní čísla volá postupně, pokud předchozí telefonní číslo hovor nepřijímá.

Při zavolání na telefonní číslo ústředny můžete odposlouchávat střežený prostor (ústředna má integrovaný mikrofon). Během trvání hovoru můžete zadat na svém telefonu kód pro povolení interkomu. Můžete tak kromě odposlechu mluvit do střeženého prostoru.

Srovnání alarmů

Již úvodem jsem psala, že bych z těchto dvou alarmů vybrala Alarmex. Jaké jsou jeho výhody?

  • tamper ochrana
  • signalizace nízkého napětí v bateriích bezdrátových čidel
  • tři nezávislé zóny střežení

Nevýhody:

  • chybí aplikace pro iOS zařízení

Dobré zkušenosti mám také s alarmem Paradox Magellan. Ústřednu MG 6250 můžete koupit v obdobné sadě jako výše uvedené, a stojí od 4.200 Kč.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.