Snadné parkování, plynulá doprava. Chytré město dokáže daleko více

Co jsou to chytrá města? Zdánlivě obyčejné placení kartou v MHD nebo nasměrování na volné parkovací místo. Odvoz odpadu ještě dříve, než popelnice “přetékají”. Plynulá doprava… Moderní technologie nachází uplatnění i v českých městech.

Chytré dnes nejsou jen domy, ale celá města. Díky moderním technologiím může městská infrastruktura fungovat úsporněji, městské prostředí je bezpečnější a zdravější. Není nutné zaměstnávat velké množství lidí na provoz jednotlivých systémů. Následkem toho se nám bude žít lépe. Cílem je propojit dnes samostatné funkční systémy do jednoho. Například:

  • sledování dopravy a zajištění její plynulosti (vhodné přepínání semaforů, například s předností pro městskou hromadnou dopravu – MHD)
  • parkování
  • informační a proměnné tabule
  • uzavírky a blokové čištění
  • kamerový systém
  • svoz odpadů a jejich recyklace
  • vytíženost MHD
  • návrhy řidičům MHD, kudy jet, aby byli včas na další zastávce
  • chytré domy (u veřejných budov sledování obsazenosti místností, osvětlení, atd.)
  • čistota ovzduší
  • spotřeba energií
  • elektromobilita
  • pouliční osvětlení
  • čistírny odpadních vod (ČOV)
  • zdravotnictví
  • zemědělství
  • průmysl
  • atd.

K čemu jsou chytrá města?

Stáváte často v dopravní zácpě, která je způsobená dopravní nehodou nebo “jen” špatně seřízenými semafory ve městě. S využitím moderních technologií vás vaše navigace navede na alternativní cestu, a to tak, aby nedocházelo k zácpám na objízdné trase (jistě víte co se stane, když doprava stojí na dálnici Brno – Praha). Sledování dopravy ušetří čas a nervy řidičům.

Parkujete v centru většího města. Objíždíte několik parkovišť a bezúspěšně hledáte volné místo. Stojí vás to čas i peníze. Chytré technologie vás přivedou na volné stání na první dobrou.

Stává se vám, že byste rádi vyhodili láhev od pití, ale všechny koše na náměstí jsou plné?

Jezdíte přeplněnými tramvajemi, zatímco za vámi jede několik vozů prázdných? Případně čekáte na autobus, který uvízl v koloně?

Toto je jen pár příkladů, jak lze v praxi uplatnit moderní technologie.

Jak to funguje?

Město je vybavené sítí senzorů, které posílají údaje na jedno místo. V centrální řídící jednotce dojde k vyhodnocení situace a například v případě dopravy se přepínají semafory tak, aby se automobily co nejdříve dostaly z nevyhovující situace. Odpadkové koše a popelnice budou včas vysypány, protože počítač ví, že jsou již plné.

Internet věcí je to, co umožňuje městům být chytrá. Všechna okresní města jsou pokrytá sítí Sigfox, do konce roku se předpokládá 95% pokrytí území. V České republice síť provozuje zejména T-mobile spolu s firmou SimpleCell Networks. Dalším certifikovaným partnerem sítě Sigfox je například společnost Keners. Kromě sítě Sigfox je možné využít technologii LoRaWAN. Tuto síť provozují například České Radiokomunikace.

Kromě sítě je důležité nadšení lidí, kteří se pustí do modernizace městských systémů a také lidí, kteří moderní technologie budou využívat. V současné době neexistují standardy, jak města řídit. Města, ve kterých již internet věcí nějakou dobu funguje, neposkytují zpětnou vazbu. Vedení měst se proto brání inovacím, mají obavy o bezpečnost systému (zneužití dat, ochrana osobních údajů, hacknutí, atd.). Pro provoz sítí je proto třeba vybrat spolehlivého partnera.

Chcete o chytrých městech vědět více? Podívejte se na web Smart City Innovations Institutu nebo na projekt České spořitelny Chytré město.

Chytré město je budoucnost

Není to tak úplně pravda. Některá města moderní technologie využívají již dnes. Příkladem může být Praha, která řeší možnosti využití technologie v dopravě nebo jak chytře venku svítit, již dnes fungují chytré popelnice (mají senzory zaplnění a lis na odpad).

Kolín je o něco dál – zde již běží pilotní program pro parkování a svoz odpadu. Od příštího roku chystá “očipování” dětí náramky, aby nemusely nosit mnoho různých dokladů nebo samostatných čipů (jízdenky, peněženky, obědy ve školní jídelně, průkazky do knihovny nebo do kroužků, atd.).

V Brně je pár “zkušebních” ulic s chytrým parkováním, v Plzni chytré radary.

Dopravní podniky několika měst nabízí možnost platby jízdenky platební kartou.

To je jen malá ukázka, jak dnes města fungují. Že je to normální? Ano, ale bez vhodných technologií byste tyto vychytávky nemohli používat.

Nejen města, ale i odlehlá místa mohou fungovat efektivně

Podobné systémy se mohou uplatnit i na jiných místech, nejen ve velkých městech. Příkladem může být zemědělství:

  • sledování pozemků, staveb, zvířat a zemědělských strojů
  • sledování zdravotního stavu, např. skotu nebo úlů
  • měření parametrů půdy – vlhkost, pH
  • sledování hladiny vodních toků a jejich znečištění

Energetické společnosti mohou pomocí internetu věcí sledovat své přenosové sítě. Ihned se dozví, kde došlo k havárii a co je třeba opravit. Měření energií u zákazníků může být využité k efektivní regulaci nebo volbě vhodného tarifu na základě spotřeby. Koncoví zákazníci mají neustálý přehled nad svými výdaji.

Podobnost s chytrým domem

Automatizace města je velmi podobná s automatizací domu, samozřejmě v menším měřítku. Také se využívají senzory, také se musí sestavit síť (drátová nebo bezdrátová), která zajistí přenos informací do centrální řídící jednotky. Městkou síť můžete využít i vy. Pokud jste doma, jste připojení na svou domácí síť, venku se automaticky připojíte například do sítě Sigfox. Jako příklad uvedu procházku se psem – váš pes bude mít obojek, který je zapojený do obou systémů. Pokud by se někde zaběhl, bude snadné ho najít.

Zajímá vás, jaké technologie jsou pro vaši domácnost vhodné? Napište mi nebo zavolejte. Najdeme řešení, které povede k efektivnímu provozu a zvýšení vašeho pohodlí. Může to být jedno zařízení (osvětlení napojené na pohybový senzor) nebo kompletní systém řídící váš dům.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

3 komentáře: “Snadné parkování, plynulá doprava. Chytré město dokáže daleko více”

  1. Vyhlídal napsal:

    Abych řekl pravdu, je to dost zajímavé řešení a doslova mě to i nadchlo, že se vše dá propojit do jednoho celku. Přes parkování, osvětlení až po kamery na ulicích. Je možné doporučit firmu, která toto poskytuje?

  2. Ivana Minářová napsal:

    Pane Vyhlídale,

    v článku je několik odkazů – na Smart City Innovations Institut, na projekt České spořitelny Chytré město, Sygfox, … Příkladem mohou být také jednotlivá města, která mají nějaké zkušenosti.

    Hezký den přeji
    Ivana Minářová

  3. Dvorak A. napsal:

    Ja jsem napriklad na vystave URBIS videl spoustu reseni ale nejvic se mi zalibil koncept od firmy Inels. Myslim, ze celkove tento typ reseni je urcity pokrok k lepsimu životu ve městech