Kam směřují moderní technologie?

Tento týden jsem byla na konferenci o chytrých technologiích a internetu věcí. Je zajímavé sledovat, jak se postupem času mění názor na technologie a kam se tento obor posunuje. V článku si přečtete, proč mít chytrou domácnost, jak vylepšit pracovní prostředí nebo pár zajímavostí, co technologie dokáží.

3. ročník konference, kterou pořádá Asociace chytrého bydlení, měl název Smart home a perspektivy IoT. Hodně se mluvilo o budoucnosti, co nám technologie mohou dát nebo naopak jaké jsou jejich hrozby.

Konference Smart home a perspektivy IoT (Zdroj: Asociace chytrého bydlení)

Proč mít chytrou domácnost?

Společnost Elko EP ve svém průzkumu zjišťovala, proč si lidé dnes chtějí pořídit chytrou domácnost. Na prvním místě je bezpečnost – lidé chtějí mít v domě zabezpečovací systém. Na druhém místě je spotřeba energií a následuje ovládání vytápění nebo chlazení. V dřívějších průzkumech na předních místech uváděný komfort, což je především úspora času při nastavování technologií v domě, se dostává již na spodní místa v žebříčku.

Který systém doma mít?

Podle průzkumů je stále až 90 % současných staveb bez automatizace. Auta jsou na tom o poznání lépe. Ty mají 100 až 400 senzorů. V domácnostech přibývá ovladačů na televizory, audio a video techniku, Klimatizaci, osvětlení a další “krabičky” – průměrně jich máme deset. Za pár let jich bude přibývat. Podobně je to s automatizací – existuje přes 27 protokolů – LoRa, Sigfox, M-bus, Z-wave, ULE, KNX, Wi-Fi, HomeKit, Microsoft Azure, vlastní komunikační protokoly výrobců systémů, atd. Více než 1.000 samostatných řešení nabízí produkty DIY (sestav si sám) s uloženými daty v cloudu.

Jaké je zabezpečení? Kdo nás může sledovat? Jak se dají data zneužít? Který protokol nebo produkt je ten správný?

Generace Z

Slyšeli jste pojem Generace Z? Jsou to dnešní mladí lidé do 18 let, kteří považují technologie za svou součást. Používají telefony a internet zcela intuitivně, berou je jako součást svého já, zatímco starší lidé mají menší či větší odstup nebo předsudky. Až generace Z začne pracovat, bude to právě ona, která moderní technologie postavené na internetu věcí teprve rozšíří do běžného života. Pokud chceme, aby tito mladí lidé byli v zaměstnání spokojení a přinášeli výsledky, musíme jim připravit podmínky v návrhu systémů, které odpovídají jejich způsobu života. Tedy intuitivní, jednoduše ovládatelné.

Budoucnost

Chytrá auta, samozavlažovací zahrady, doprava bez stresu, to je již přítomnost.

Co nás čeká v nedaleké budoucnosti? Chytrá pilulka, kterou před spaním spolknete a ráno má váš lékař kompletní přehled o vašem zdraví.

Společnost Apple je průkopníkem v ovládání technologií okem a hlasem. Tento trend se bude dál šířit do běžného života.

Do staveb se více dostanou technologie, které automaticky nastaví teplotu nebo osvětlení v závislosti na potřebách člověka.

Budou přibývat roboti – podle Borise Kamenického z ELKO EP je nejdále Honda s robotem Asimo a Facebook. Právě Facebook se rozhodl dát svému robotu vědomí, ale po dvou dnech ho odpojili, neboť se zalekli, co vše robot dokáže (zkuste zadat do vyhledávače hesla jako Facebook / intelligent robot). Sci-fi již není fikce, ale přítomnost.

A co příroda? Lidé žijí na dluh, co se týká přírody a obnovování jejich zdrojů. Letos jsme vyčerpali přírodní zdroje České republiky v polovině roku. Abychom naši planetu nezruinovali, musíme zapojit roboty a technologie, neboť jen oni dokáží optimalizovat využití přírodních zdrojů nebo nakládání s odpady. V tom může pomoci i internet věcí, který redukuje náklady na provoz a pomáhá zlepšit život.

Kancelářské budovy

Aneta Klímová ze společnosti Spaceti představila řešení pro kancelářské budovy. Ve Spaceti přemýšleli, jak zlepšit život lidem pracujícím v kancelářských komplexech – houpačka, kulečník nebo wellness dnes nestačí. Technologie složená ze senzorů ve tvaru kamínku, mobilního telefonu (ten má dnes každý zaměstnanec) a webového rozhraní (pro správce budovy) pomůže s navigací v budově – lidi se “neztrácí”, nehledají se nebo hned na první dobrou najdou volné místo k práci v openspace. Někde se stane nehoda a je třeba uklidit? Není třeba nikam telefonovat, hledat uklízečku po budově nebo vysvětlovat, kde je lepivá podlaha nebo rozbité okno. Stačí na displeji telefonu místo označit. Zodpovědná osoba se dostaví na správné místo. Samozřejmostí systému je měření a ovládání teploty, měření parametrů vzduchu (například CO2) a tak dále.
Častými problémy mnoha firem jsou rezervace místností. Místnosti jsou zamluvené, ale schůzka se nekoná. Existuje pro tyto případy krásný výraz “zombie rezervace”. V mnoha společnostech je čekací doba na zasedací místnosti, proč tedy být v pořadníku, když je volno? Systém rezervaci uvolní a místnost je efektivně využívána. Obrovský přínos má systém při navigaci bezpečnostních složek – například při požáru.

Obdobné řešení nabízí i AV MEDIA. Pokazil se projektor nebo chybí kabely, nejede klimatizace? Nikam nemusíte telefonovat, jen zadáte do systému, pokud sám přístroj závadu nenahlásí. Systém vyhodnotí – jak často jsou zasedačky obsazené, jak často se používá technika nebo jak často je porouchaná – správce budovy má podklady pro rozhodování, kde co vylepšit.

Věděli jste, že…

  • barva světla se může sama nastavit podle teploty? To využijete například v sauně – barevný odstín značí určitou teplotu. Nemusíte se dívat na teploměr, například červené světlo vám jasně dá najevo, že se sauna vyhřátá. A co když otevřete dveře? Pokles teploty se zobrazí v nasvícení místnosti (například na modro).
  • dnes už jsou chytré i pasti na myši? Mají v sobě SIM kartu a pošlou SMS, že je třeba past nachystat na další úlovek.
  • osvětlení chytrých měst reguluje intenzitu podle toho, jestli někdo prochází kolem?
  • rekuperace má životnost 15-20 let? Samozřejmě je třeba základní údržba spočívající zejména ve výměně filtrů.
  • interkom v bytovém domě se dá použít i jako komunikační kanál pro obyvatele domu? Svolání mimořádné schůze nebo informování o havárii již nebude žádný problém.
  • chytrý dům není o tom, že se nemusíte zvedat z gauče, když chcete zhasnout světlo? Podstata chytrého domu je ta, že se technologie samy postarají o běžné potřeby jako je vytápění nebo zastavení tekoucí vodu při havárii.
  • Jak to vidíte vy?

    Článek popisuje názory a zkušenosti lidí ve společnostech, které se zabývají automatizací nebo internetem věcí. Je doplněný o pár mých postřehů. Jaký je váš názor? Souhlasíte se vším, co je zde napsáno? Napište, prosím, komentář pod článek.
    Líbí se vám moderní technologie, ale nejste si jistí, čím začít? Nebo máte vybráno, ale raději byste se poradili s někým nezávislým? Napište mi.


    Mohlo by vás také zajímat

    Komentáře

    Jeden komentář: “Kam směřují moderní technologie?”

    1. dvorys napsal:

      Byl jsem už na pár prezentacích ELKO EP a velice se mi líbí řešení pro kanceláře. Je to promyšlené, má to smysl a usnadní to každodenní činnost. :-)