Budoucnost bydlení – chytrý dům a internet věcí

Ve středu se konala konference Smart home ve světě internetu věcí, kterou pořádala Asociace chytrého bydlení. Jaké jsou v této oblasti novinky, kam směřuje vývoj? Jaké technologie budou lidé používat v blízké budoucnosti?

Minulý ročník konference – SMART HOME jako standard moderního bydlení byl pojat jako ochutnávka světa chytrých domů. Letos se povídalo hlavně o propojení technologií, vzestupu internetu věcí a tvorbě chytrých měst.

Konference Smart home ve světě internetu věcí (Zdroj: Asociace chytrého bydlení)

Konference Smart home ve světě internetu věcí (Zdroj: Asociace chytrého bydlení)

Na začátku konference předseda Asociace Jiří Konečný vyslovil velmi pravdivou větu:

Největší potíž chytrých domů je neinformovanost.

O chytrých domech lidé nevědí a myslí si, že je to vzdálená budoucnost. S výjimkou kutilů a počítačových nadšenců, kteří si řešení na míru navrhnou sami. Jako stavební projektant se setkávám s kolegy, kteří mi rozmlouvají, že tyto technologie stavba opravdu nepotřebuje a jen tahají z lidí peníze.

Podle definice je chytrý dům vybavený jedním inteligentním řídicím systémem, který propojuje domácí spotřebiče a technologie – kotel, tepelné čerpadlo, větrání a chlazení, stínění oken, zabezpečení domu, domácí interkom, audio a video techniku a další. K tomu je nutné, aby si všechna zařízení dokázala rozumět. V čem může být v dnešním domě problém je komunikace mezi produkty – narážíme na nestandardní protokoly. Jednotná norma neexistuje a výrobci vytváří svá uzavřená řešení. Je tedy nutné být u nákupu jednotlivých komponent na pozoru a vzájemnou kompatibilitu prověřit.

Kolik chytrých zařízení máte doma?

Evropa stále pokulhává za USA, přesto chytrých domácností přibývá obrovským tempem. Za období 2014/2015 se v zemích EU28+2 navýšil počet chytrých domácností s komplexním nebo dílčím řešením z 3,3 milionů na 6,6 milionů (Zdroj: studie Berg Insight).

V roce 2015 bylo na světě připojených 5 bilionů zařízení do internetu, do roku 2020 se očekává 25 bilionů. To odpovídá v přepočtu na každého člověka na Zemi nyní 5 zařízení, v roce 2020 téměř 7.

Zamyslete se – kolik jich máte nyní doma vy?

Na prvním místě bezpečnost

Oproti loňské konferenci došlo ke změně priorit proč pořídit chytrý dům. V roce 2015 lidé pořizovali chytré domácnosti zejména kvůli úsporám za vytápění, dnes je to zabezpečení.

Základní bezpečnost domu je daná instalací cylindrické vložky do vstupních dveří a bezpečnostním kováním, pokročilejší jsou pak elektronické systémy (ochrana pláště stavby) a kamerový systém. Dnes je již podle norem nutné elektrické požární zabezpečení. Lidé se zajímají i o elektronické přístupové systémy.

Co se však stane, když ztratíte klíče nebo čipovou kartu? Do domu se nezvaná návštěva dostane i díky prozrazení nebo nastavení slabého hesla (typicky abcd, 1234, heslo atd.), díky nedůslednému používání systémů (odemčení, nezakódování atd.).

Kdo z vás má zaheslovaný mobilní telefon nebo tablet, který máte neustále při sobě? Je po dovolených – kdo z vás nenapsal na sociální sítě, že jste u moře nebo na horách?

Nedávno jsem slyšela “učebnicový” příklad vloupání do rodinných domů. Byla letní neděle, lidé po obědě seděli na terasách na zahradě domu. Zloděj měl tolik drzosti, že v této době navštívil několik rodinných domů v jedné pražské ulici. Z každého si odnesl hodnotné zboží. Domy byly vybavené zabezpečovacími systémy, měly bezpečnostní zámky. Kdo by však kódoval, když je neděle a je doma?

Domácnosti nyní dávají přednost celkovému řešení, za pár let převáží jednotlivé systémy

Očekává se také vývoj v typu systémů. V roce 2015 bylo 83 % domácností vybaveno tradičními systémy chytré domácnosti (sběrnicový systém s jedním “mozkem”) a jen 6 % domácností systémem DIY (do it yourself aneb sestav si sám, mezi které patří jednotlivé produkty – termostat Nest, zásuvky D-link, produkty Gigaset a mnohé další). V blízké budoucnost se počítá s nárůstem systémů DIY na 70 %.

Který typ instalace je vhodnější pro vaši domácnost – mít mnoho produktů nebo jeden systém?

Praktická ukázka - jak se dá ovládat domácnost chytrými hodinkami.

Praktická ukázka – jak se dá ovládat domácnost chytrými hodinkami.

Internet věcí v domácnostech

Internet věcí hodně napomáhá rozvoji chytrých zařízení. Jejich připojení k internetu zajistí kontrolu a ovládání domácnosti na dálku, ale i vzájemnou komunikaci jednotlivých přístrojů.

Odhaduje se až desetinásobný nárůst počtu připojených zařízení k internetu do roku 2020 (nyní je jich 4,9 miliard, v roce 2020 až 50 miliard – to jsou čísla vztažená k celému světu). Tato čísla nezahrnují jen domácnosti, ale všechna zařízení – dopravu (semafory, parkoviště), domy (alarmy), počítače, nositelnou elektroniku, zařízení M2M atd.

Opět přirovnám chytrou domácnost k automobilu. 90 % staveb nemá žádnou automatizaci, kdežto v autě napočítáme minimálně 100 (v některých až 400) různých senzorů. Proč se bráníme “sledování” domácnosti?

Proč internet věcí do každého domu?

Automatizace je nástroj, který zvyšuje efektivitu a bezpečnost, snižuje náklady na provoz domu. Uspěchaná doba má za následek, že si lidé váží každé volné chvíle a chtějí ji prožít v pohodlí. Právě to zajistí moderní technologie – nebudou vás zatěžovat starostmi o domácnost.

Pořídíte-li do své domácnosti několik prvků (viz. výše systém DIY), dříve nebo později začnete řešit, jakým “ovládačem” tyto produkty propojit. Každý produkt bude mít svou krabičku k připojení do internetu, svou aplikaci na telefonu. Toto není komfort, to je otrava. Internet věcí je proto nástroj, jak technologie v domácnosti opět sjednotit. Ať už to bude pomocí služby IFTTT, Apple HomeKit, Google Brillo OS nebo jiným způsobem.

Jako vhodný způsob se zdá celosvětová síť Sigfox nebo lokální LaRaWan.

Smart City – Chytré město

Na konferenci se hodně mluvilo i o Smart Cities – chytrých městech. Této problematice se budu věnovat v některém příštím článku.

Na závěr jeden citát

Lidi se bojí, že jim někdo hackne kotel nebo vzduchotechniku, ale nebojí se, že je někdo sleduje každou minutu přes mobilní telefon.

Michal Pavlas, Keners s.r.o. – integrátor Sigfox v České republice.

A já dodávám:
Svět technologií pro domácnost není budoucnost, jsou tady. Potřebujete poradit? Napište mi, pomůžu vám s výběrem vhodných prvků a systémů právě pro váš dům.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.